Francúzsky Tom Cruise obral svoju firmu

V mestečku na severozápadnom pobreží Francúzska sa niečo naozaj vzrušujúce stalo naposledy v roku 1961. Miestni farmári vtedy agresívne protestovali proti klesajúcim cenám zemiakov. Dnes je Pont l'Abbé v centre pozornosti vďaka mladíkovi, ktorého minulý týždeň obvinili z jedného z najväčších podvodov v histórii, píše The Wall Street Journal. Jérôme Kerviel pripravil svojho zamestnávateľa, banku Société Générale SA, o 4,9 miliardy eur.

29.01.2008 07:49
Karviel Foto: ,
Reportéri fotografujú konvoj vezúci Jéroma Kerviela z parížskeho súdu, ktorý rozhodne, či ho obviní z podvodov spôsobených banke Société Générale.

„Ak máte sny, toto miesto opúšťate v 18 rokoch a vraciate sa v šesťdesiatke,“ povedala pre The Wall Street Journal členka miestneho zastupiteľstva Danielle Lautrédouová. Dnes tridsaťjedenročný Kerviel opustil mesto podobne ako jeho starší brat Olivier, a to pre kariéru.

Parížske bankové kruhy špekulujú, či ho nenasledoval aj na šikmej ploche. Istý Olivier Kerviel totiž vlani na jar odstúpil z postu online makléra v Banque Nationale de Paris po tom, čo bol vyšetrovaný pre údajné prechmaty za niekoľko tisíc eur. Doteraz však nikto nepotvrdil, či išlo o Jérômovho brata.

„Bol jedným z najúspešnejších mladých ľudí odtiaľto,“ charakterizoval Jérôma Kerviela starosta Pont l'Abbé Thierry Mavic, zástanca prezidenta Nicolasa Sarkozyho a jeho sloganu „pracuj viac, aby si viac zarobil“. Mavic oslovil Kerviela v roku 2001, aby sa pripojil na jeho konzervatívnu kandidátku pre komunálne voľby. Ich hlavnou volebnou témou bola finančná disciplína. „Potrebujeme vyrovnaný rozpočet,“ píše sa na Kervielovom volebnom letáku.

Kerviel vo voľbách neuspel. „Bol príliš plachý, aby bol skutočným politikom,“ spomína zástupca starostu Jean-Pierre Le Gal. Dlho to vyzeralo, že aj jeho banková kariéra sa obmedzí na zadné miestnosti. Po štúdiu financií na Univerzite v Nantes sa zúčastnil na ročnom kurze na druhoradej obchodnej škole v Lyone. Skončil s hodnotením B+ – „nie výnimočným, ale dobrým“ – hodnotí profesorka z Lyonu Valérie Buthionová.

V roku 2000 sa zamestnal v druhej najväčšej francúzskej banke Société Générale. Pracoval v kancelárii zvanej „baňa“, pre neatraktívnu, ale náročnú prácu pri spracovávaní obchodov. Bola dosť vzdialená od lukratívneho obchodovania na parkete.

So skromným platom si prenajal malý byt na bohatom parížskom predmestí Neuilly. Pracoval dlho, dobre sa obliekal a pohyboval sa nenápadne. Napriek tomu urobil dojem na zamestnankyňu realitnej kancelárie oproti jeho bytu. „Pripomínal mi Toma Cruisa,“ priznala Anne Gillierová.

Stále pravidelne navštevoval Pont l'Abbé, kde sa jeho rodina generáciami tvrdej práce pomaly vytiahla do nižšej strednej triedy. Jeho starý otec bol kováč, otec si otvoril vlastnú kovoobrábaciu dielňu. Po jeho smrti pred dvoma rokmi už miestni Kerviela nevídali často.

V roku 2004 sa dočkal povýšenia na oddelenie obchodovania, ktoré ho vytiahlo zo zadnej kancelárie, ale nevyletel vysoko. Vlani sa to pokúsil zmeniť. Na účet banky. Pustil sa do množstva neoprávnených vysoko rizikových obchodov, ako ich nazvala banka.

Bývalí šéfovia v Société Générale vykreslili Kerviela ako organizátora dobre pripravených podvodov. Rodáci ho vidia ako miestneho hrdinu, ktorého zviedli na zlé chodníčky mestskí vychytranci, zistil The Wall Street Journal.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
debata chyba