Voľby vyhral Tadič, Nikolič uznal porážku

03.02.2008 20:20, aktualizované: 23:11
Prezidentské voľby v Srbsku
Postaršia Srbka vhadzuje do urny meno svojho favorita. Autor:

Boris Tadič zostane prezidentom aj v nasledujúcom funkčnom období. Podľa volebnej komisie by jeho náskok pred Tomislavom Nikoličom, ktorý už uznal porážku, mohol byť 120-tisíc hlasov. Aj Centrum pre slobodné voľby a demokraciu v Srbsku (CeSID) vo svojom odhade uviedlo, že druhé kolo prezidentských volieb vyhral prozápadný kandidát Tadič. Podľa agentúry ho volilo 50,3%, Nikoliča 48,1%. Tadičove víťazstvo predpovedá aj politická strana G17, ktorá robila prieskum pred volebnými miestnosťami. Podľa nej Tadičovi dalo hlas 50,4% a Nikoličovi 47,7%.

 Na voľbách sa zúčastnilo až 67 percent obyvateľov. To určite „nahralo“ Borisovi Tadičovi, ktorý v prvom kole volieb pri 61 percentnej účasti zaostal za Tomislavom Nikoličom o päť percent.

Druhé kolo prezidentských volieb v Srbsku mnohí považovali aj za referendum o tom, či sa krajina uberie smerom k Európskej únii, alebo zvolí návrat k politike exprezidenta Slobodana Miloševiča.

Foto: Tadič? Nikolič? Rozhodnutie!

Obaja kandidáti odmietajú osamostatnenie Kosova. Nikolič však vyzval ľud, aby sa obrátil čelom k Rusku a potrestal tak Západ za jeho podporu separatistických snáh kosovských Albáncov. Tadič, naopak, presviedčal Srbov, aby „prehltli svoju hrdosť“ a volili budúcnosť v Európskej únii za akúkoľvek cenu.

…aktualizujeme

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku