USA zrušia víza pre Slovákov do jari 2009

Polrok od prijatia amerického bezpečnostného zákona, ktorý otvára cestu k bezvízovému styku, sa Slovensko uberá dobrým smerom, aby splnilo jednu z kľúčových podmienok. Počet zamietnutých víz do USA zrejme do septembra 2008 klesne pod 10 percent, ale domáce úlohy si musia splniť aj Američania. "Bez toho nikto nemôže dúfať, že sa dostane do programu bezvízového styku. A nikto ani nikoho nepreskočí," povedal pre Pravdu slovenský veľvyslanec vo Washingtone Rastislav Káčer.

06.02.2008 07:02
Rastislav Káčer Foto:
Slovenský bývalý veľvyslanec v USA Rastislav Káčer.
debata

Reagoval tak na informácie bruselského týždenníka European Voice, podľa ktorého Spojené štáty ešte pred Slovenskom zrušia víza Grécku, Česku, Malte, Cypru, Estónsku a Maďarsku. Podľa Káčera by Slováci mohli do USA bez víz cestovať ešte pred koncom prezidentského obdobia Georgea Busha, maximálne v prvej polovici roku 2009. Len Grécku Washington zruší víza určite skôr ako Slovensku. Je to však preto, že Grécko sa posudzuje na základe starého zákona.

"Ten článok je zlý nielen v tom, či niekto niekoho bude obiehať alebo predbiehať. Americké ministerstvo vnútornej bezpečnosti bude podľa našich informácii len na jeseň testovať dva základné bezpečnostné prvky, ktoré musí podľa nového zákona zaviesť. Systém elektronickej registrácie cestujúcich do USA a program kontroly ľudí opúšťajúcich Spojené štáty. Bez ich fungovania sa víza rušiť nikomu nebudú. Problém bol, že to už vyzeralo, že na ich zavedenie nebudú ani peniaze a ľudia, ale veci sa opäť rozhýbali,“ uviedol slovenský veľvyslanec.

Na jeseň tiež bude Slovensko vedieť, koľko malo za rok od septembra 2007 do septembra 2008 odmietnutých žiadostí o americké víza. Trend jednoznačne nasvedčuje, že splní podmienku zákona byť pod desať percent. Za sledované obdobie od septembra 2006 do septembra 2007 to bolo dvanásť percent odmietnutých žiadostí, rok predtým 16 percent.

„Američania však s každým štátom rokujú o naplnení bezpečnostných kritérií,“ pripomína Káčer. "S každým štátom, ktorý ma šancu dostať sa do programu bezvízového styku. Aj takým, ktorý má pod desať percent odmietnutých žiadostí ako Česko, ktoré ich má 6,7 percenta, aj so Slovenskom, ktoré je tesne nad desiatimi percentami. V ničom nezaostávame. Slovensko dostalo návrh takzvaného memoranda o porozumení rovnako, ako ho dostali Česi, Maďari či Estónci. Ani minútu nie sme pozadu.“

Podľa Káčera je azda najdôležitejším faktom skutočnosť, že rušenie víz už nie je politickou, ale takmer čisto technickou záležitosťou. „Inak to nebude ani po zmene vlády po amerických prezidentských voľbách, ktoré sa konajú v novembri. Proces je už príliš ďaleko na to, aby ho niekto zastavil. Môže sa stať, že napríklad Česku zrušia víza v decembri tohto roku a Slovensku v januári 2008. To ale predsa nie je tragédia.“

Spomaliť proces by v tejto chvíli mohli skôr niektoré staré štáty Európskej únie, ktoré síce teraz majú s USA bezvízový styk, ale budú musieť v budúcnosti tiež splniť nové bezpečnostné kritériá. Viacerí západní diplomati Pravde potvrdili, že EÚ sa pohráva s myšlienkou spoločného postupu voči Spojeným štátom. To by však mohlo viesť k tomu, že sa rušenie víz zasekne na krajinách, ktoré bezpečnostné podmienky nebudú schopné splniť. Doplatiť by na to potom mohlo aj Slovensko.

debata chyba