Šéf NATO: Zmierenie s Talibanom je nutné

27.02.2008 14:28
Jaap de Hoop Scheffer
Generálny tajomník NATO Jaap de Hoop Scheffer Autor:

Dosiahnuť mier medzi Afgáncami, a to aj s členmi islamského radikálneho hnutia Taliban, bude v určitej chvíli nevyhnutné. Uviedol to generálny tajomník NATO Jaap de Hoop Scheffer v rozhovore pre francúzsky denník Le Monde, z ktorého citovala agentúra AFP.

„V každom konflikte je v určitom štádiu nutný proces zmierenia. Nevyjednáva sa s ľuďmi, ktorí stínajú zajatcov, zapaľujú školy a organizujú samovražedné útoky, ale podľa mňa je proces zmierenia nevyhnutný. Nemám informácie o tom, že USA sú proti takémuto procesu. Riadiť to ale musia Afgánci,“ povedal šéf aliancie.

Boje síl NATO s príslušníkmi Talibanu, ktorého vládnuci režim v roku 2001 zvrhla americká invázia do Afganistamu, sa za posledné roky vystupňovali. Zatiaľ najkrvavejším obdobím konfliktu sa stal minulý rok, v ktorom násilnosti pripravili o život 6500 ľudí, z toho 222 príslušníkov medzinárodných síl. V tomto roku zatiaľ v Afganistane zahynulo 21 zahraničných vojakov.

Jaap de Hoop Scheffer nedávno navštívil juh Afganistanu, v ktorom zúria hlavné boje. Vyzval spojencov k posilneniu tamojších medzinárodných jednotiek so silou 50 000 mužov pod velením NATO. Vyjadril nádej, že na aprílovom summite aliancie v Bukurešti prisľúbi niektoré štáty vyslať ďalšie posily.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku