Dodal, že európski socialisti budú sledovať, či s proti norme objavia sťažnosti napríklad pre porušovanie slobody slova. Podľa neho je úlohou slovenských inštitúcií, ako sporný tlačový zákon posúdia.
Zástupcovia slovenských vydavateľov a novinárov minulý týždeň oznámili, že sa so svojimi námietkami obrátia na ústavný súd. Európski socialisti podľa Swobodu v súčasnosti nevidia dôvod, aby v tejto veci podnikali nejaké kroky.
V čom koalícia ustúpila
vypustila paragraf ktorý zakazuje uverejňovať články propagujúce alebo zľahčujúce vojnu, násilie alebo drogy
súčasne s ním vypadli aj pokuty do 200-tisíc korún za jeho porušenie
oprava a dodatočné oznámenie nemusia mať rovnako veľký titulok ako napadnutý text
za nezverejnenie odpovede stanovuje pokuty (od 50– do 150-tisíc korún), kým pôvodný návrh hovoril o „primeranej“ sankcii
odpoveď nesmie obsahovať hodnotiace úsudky
====== Čo nezmenila ======
právo na odpoveď, ktorá musí byť zverejnená do troch dní
zodpovednosť za obsah odpovede nesie vydavateľ
právo na odpoveď dáva aj politikom, štátnym úradom a ľuďom, proti ktorým je vedené trestné konanie
dáva vydavateľovi povinnosť ochrany zdroja
Zákon okrem zástupcov slovenských médií kritizovala aj slovenská opozícia a Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe. Podľa nej môže zákon ohroziť slobodu slova a dať politikom neobmedzené právo na odpoveď. Slovenských kolegov v ich nesúhlase podporili aj šéfredaktori niekoľkých českých denníkov.
Parlament prijal tlačový zákon bez návrhov opozície a médií predminulý týždeň. Aj napriek miernej úprave zostalo sporné právo na odpoveď, podľa ktorého budú musieť redakcie zverejňovať aj reakcie na pravdivé články. Prezident Ivan Gašparovič v piatok potvrdil, že tlačový zákon podpíše.