Šéf českej diplomacie bol na tajnej konferencii

09.06.2008 07:10
Karel Schwarzenberg
Šéf českej diplomacie Karel Schwarzenberg Autor:

Šéf českej diplomacie sa koncom tohto týždňa zúčastnil na takzvanej Bilderbergskej konferencii, ktorá býva tradične opradená rúškom tajomstva. Zúčastňujú sa na nej svetové elity najmä z oblasti politiky a ekonomiky, a podľa niektorých pozorovateľov sa práve na týchto stretnutiach určuje svetová politika.

Z rokovania, ktoré sa koná raz alebo aj viackrát do roka, v posledných rokoch pravidelne „unikne“ zoznam účastníkov, a na tom tohtoročnom je aj meno šéfa českej diplomacie. Novinárom z redakcie internetových novín iDnes.cz, ktorí na túto skutočnosť v nedeľu ako prví prišli, najprv ministrovu účasť na stretnutí všetci popierali, nakoniec im ju však telefonicky potvrdil sám Schwarzenberg. Na túto správu už stihli s nevôľou reagovať niektorí českí politici. „Neoficiálne som sa to dozvedel dnes dopoludnia, a naozaj ma to rozčúlilo,“ vyhlásil predseda českých komunistov Vojtěch Filip. Predstavitelia americkej administratívy majú napríklad účasť na rokovaniach Bilderbergskej skupiny oficiálne zakázanú, aj keď nie vždy tento zákaz dodržiavajú.

Podujatie sa koná najmenej jedenkrát za rok už od roku 1954, vždy na inom mieste, a každoročne poskytuje živnú pôdu pre vytváranie konšpiračných teórií. Účastníci konferencie zvyknú každý rok zvedavým novinárom odpovedať, že rokovania prebiehajú za zatvorenými dverami len preto, aby sa rečníci mohli vyjadrovať slobodnejšie a cítili sa uvoľnene. „Ich zámerom je vytvoriť svetovú vládu. Tú by ovládala elitná skupina ľudí, ktorej hlavným cieľom by bolo ovládanie prírodného bohatstva celej planéty,“ myslí si napriek tomu kanadský analytik Daniel Estulin, ktorý sa Bilderbergskou skupinou už roky zaoberá.

Zoznam účastníkov konferencie je vždy iný. Na tohtoročné rokovanie, ktoré sa konalo od štvrtka do nedele v Chantilly v štáte Virgínia, pozvali organizátori okrem iných aj americkú ministerku zahraničných vecí Condoleezzu Riceovú, šéfa tureckej diplomacie Aliho Babacana, holandského premiéra Jana Petera Balkenendeho, šéfa NATO Jaapa de Hoop Scheffera, bývalého nemeckého ministra zahraničných vecí Joschku Fischera či eurokomisárov Neelie Kroesovú a Petera Mandelsona. V tomto roku vôbec prvýkrát vydali organizátori aj tlačovú správu k podujatiu. Píšu v nej, že hlavnou témou rokovania v Chantilly bol svet bez jadrových zbraní.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku