Ak Irán napadnete, odstúpim, tvrdí šéf MAAE

Riaditeľ Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Muhammad Baradej vyhlásil, že by sa vzdal svojej funkcie, ak by bol Irán vojensky napadnutý. Útok proti tejto blízkovýchodnej krajine, ktorá sa podľa podozrení Spojených štátov a ich západných spojencov usiluje o zostrojenie jadrovej bomby, by podľa Baradeja uvrhol celý región do vojnovej "vyhne".

21.06.2008 09:10
Muhammad Baradej Foto:
Šéf Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu Muhammad Baradej.

V rozhovore pre televíznu stanicu Al-Arabíja šéf MAAE vyslovil názor, že vojenský úder by bol najhorším možným riešením diplomatickej krízy medzi Iránom a Západom. Urýchlil by vraj snahy Teheránu o získanie bomby, ak ju už nemá, a to s podporou všetkých Iráncov doma a v zahraničí.

Denník The New York Times v piatok napísal, že Spojené štáty a Izrael podnikli tento mesiac vojenské cvičenie, ktorého podstatou bol nácvik bombardovania iránskych jadrových zariadení. Oficiálne to však ani jedna strana nepotvrdila.

Irán snahu vyrobiť jadrovú zbraň popiera a tvrdí, že chce obohacovať urán pre civilné účely. Bezpečnostná rada OSN na Irán uvalila už trikrát sankcie, ale Teherán len opakuje, že má právo urán obohacovať pre potreby svojej energetiky.

Irán, ktorý je štvrtým najväčším svetovým producentom ropy, sa odmieta vzdať programu na obohacovanie uránu výmenou za obchodné a ďalšie výhody zo strany Západu. Obohatený urán síce slúži ako palivo pre jadrové elektrárne, pri ďalšom spracovaní však môže poskytnúť aj materiál pre výrobu jadrových zbraní.

Jadrové ambície Iránu nie sú podľa odborníkov ospravedlniteľné ani z civilného hľadiska. Vyrábať si vlastné jadrové palivo sa vyplatí až pri prevádzkovaní viac ako tuctu jadrových reaktorov. Irán bude mať však na dlhú dobu len jedinú jadrovú elektráreň v Búšehru, ktorú postavilo Rusko. A aj tá má využívať ruské palivo.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
debata chyba