Pre nedostatok vody zomrie denne 4000 ľudí

23.06.2008 15:03
Sucho v Indii
Dve Indky nesú nádoby s pitnou vodou cez suchú krajinu neďaleko mesta Chandigarh. Autor:

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) zomrie každý deň kvôli nedostatku pitnej vody vo svete 4000 ľudí. Pokiaľ vlády krajín dlhodobo nezlepšia kvalitu pitnej vody, podľahne len v tomto roku chorobám spôsobeným jej znečistením 1,6 milióna osôb, varovala WHO v Singapure, kde sa v utorok začne konferencia venovaná tejto pre život nevyhnutnej tekutine.

Hlavný koordinátor WHO pre vodu a zdravie James Bertram zároveň podľa agentúry DPA upozornil, že v mnohých regiónoch sa v budúcnosti nedostatok pitnej vody ešte zvýši. S rastúcou populáciou na planéte bude totiž pitnú vodu potrebovať stále viac ľudí. Zmeny klímy však budú mať za následok sucho. „To je problém, ktorý trápi všetky rozvojové aj priemyselné krajiny.“ Zdôraznil.

Podľa odhadov Ázijskej rozvojovej banky (ADB) trpí len v Ázii nedostatkom pitnej vody 700 miliónov ľudí. Bertram preto vyzval na investovanie do zariadení na odsoľovanie vody a čistenie odpadových vôd.

Na konferencii v Singapure sa zúčastní aj niekoľko svetových odborníkov na problematiku vody a zástupcov vlád. Tento malý štát v juhovýchodnej Ázii považujú za jeden zo svetlých príkladov, ako ohľaduplne pristupovať k vode. Spracováva sa tu odpadová voda na pitnú a veľkú časť hustej zástavby krajina využíva na zachytávanie dažďových zrážok.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku