Srebrenica si pripomína masakru z roku 1995

11.07.2008 17:38
Spomienka v Srebrenici
Bosnianska žena hľadá príbuzných medzi obeťami srebrenickej masakry. Autor: ,

Tisícky ľudí z celej Bosny si pripomínajú trináste výročia zavraždenia 8-tisíc moslimov vo východobosnianskej Srebrenici, ktoré majú na svedomí bosnianskosrbské sily. Tento zločin je označovaný za najväčšiu masakru v Európe od druhej svetovej vojny. Na pamätnom cintoríne Potočari na okraji Srebrenice, kde sa zišlo viac ako 10-tisíc trúchliacich, budú v rámci spomienkovej akcie pochované ostatky 308 nedávno identifikovaných obetí.

Celkový počet pochovaných tak stúpne na 3124, ďalších zhruba 5-tisíc obetí stále ešte čakajú na identifikáciu.

Tento rok je spomienkový ceremoniál poznamenaný obavami z protimoslimských násilností po tom, čo Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu začiatkom júla zbavil obvinení v odvolacom konaní bývalého veliteľa bosnianskomos­limských jednotiek v Srebrenici Nasera Oriča. Za nepriamy podiel na vraždení a mučení zajatých Srbov za vojny (1992 – 1995) bol pritom v roku 2006 odsúdený na dva roky väzenia. Konečný verdikt tribunálu vyvolal v Srbsku ostrú kritiku.

Podľa predchádzajúceho rozsudku bol síce Orič, ktorého niektorí Bosniaci (moslimovia) považujú za vojnového hrdinu, zbavený obvinenia z aktívnej účasti na zabíjaní srbských zajatcov v rokoch 1992 a 1993, ale bol vinný tým, že nad zločinmi vraj privieral oči a páchateľov nepotrestal.

Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu v súvislosti so srebrenickou masakrou obžaloval asi dve desiatky osôb. Niektorí z nich už boli odsúdení (napríklad bosnianskosrbský generál Radislav Krstič dostal 35-ročný trest), iní na proces ešte stále čakajú. Bývalého vrchného veliteľa armády bosnianskych Srbov Ratka Mladiča a bývalého bosnianskosrbského predáka Radovana Karadžiča, ktorí sú považovaní za hlavných vinníkov zločinu, zatiaľ nechytili.

V Srebrenici, ktorú na jar 1993 vyhlásili pre ochranu miestneho moslimského obyvateľstva za tzv. bezpečnú zónu OSN, žilo v tom čase asi 450-tisíc ľudí. K7m ženy, deti a starcov odviezli Srbi do relatívneho bezpečia na moslimské územia, srebrenických mužov pod zámienkou, že hľadajú vojnových zločincov, odviezli na niekoľko miest a tam ich v nasledujúcich dňoch zavraždili.

Bosnianska žena hľadá príbuzných medzi obeťami...
Tisícky ľudí z celej Bosny si pripomínajú...
+11Tisícky ľudí z celej Bosny si pripomínajú...
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
29,99
Perla biely amarylis

Perla biely amarylis

43,99
Elite červené ruže a biele ľalie

Elite červené ruže a biele ľalie

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk