Fatah sa mstí a zadržal členov Hamásu

28.07.2008 12:11
Život v Palestíne
Ilustračné foto Autor:

Palestínske bezpečnostné sily zatkli v pondelok na Západnom brehu 50 príslušníkov Hamásu potom, čo militantné hnutie zadržalo stovky svojich rivalov v Pásme Gazy. Jednotky lojálne palestínskemu prezidentovi Mahmúdovi Abbásovi zadržali militantov na severe Západného brehu v meste Nablus a v jeho okolí pre "podozrenie z iniciovania občianskych nepokojov", uviedol nemenovaný bezpečnostný predstaviteľ.

Všetci zatknutí okrem jedného boli členmi hnutia Hamás a nachádzalo sa medzi nimi aj niekoľko prominentných miestnych lídrov a univerzitných profesorov. Či incident súvisel so zadržaním viac než 300 členov Abbásovej strany Fatah v Pásme Gazy bezpečnostný predstaviteľ komentovať odmietol. Podľa jeho slov by sa však zatýkanie mohlo ešte zopakovať.

V polovici júna minulého roku vytlačilo islamistické hnutie Hamás z Pásma Gazy sily lojálne súperiacemu hnutiu Fatah palestínskeho prezidenta Mahmúda Abbása a fakticky prevzalo kontrolu nad oblasťou. Abbás následne zosadil vládu národnej jednoty, na ktorej sa podieľal Fatah spolu s Hamásom a na Západnom brehu ustanovil novú dočasnú vládu. V konečnom dôsledku Abbás vládne Západnému brehu, zatiaľ čo Hamás má pod kontrolou Pásmo Gazy. Hnutie odmieta existenciu Izraela a rokovania so židovským štátom neprinášajú očakávané výsledky. Izrael, Európska únia i Spojené štáty považujú extrémistické hnutie Hamás za teroristickú organizáciu.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku