Pobaltie i Poľsko zaplatia, hrozí Rusko

11.08.2008 18:23
Putin, Medvedev
Ruský premiér Vladimir Putin a prezident Dmitrij Medvedev. Autor:

Ruský veľvyslanec v Rige v pondelok varoval pobaltské krajiny a Poľsko, že "za kritiku Kremľa v konflikte Moskvy s Gruzínskom budú musieť platiť", uviedla tlačová agentúra Baltic News (BNS). "Pri takýchto vážnych udalostiach sa nemožno ponáhľať, pretože môže dôjsť k veľkým chybám, za ktoré bude treba dlhý čas platiť," citovala kritiku Alexandra Vašnjakova agentúra BNS. Hovorca ruskej ambasády v Rige potvrdil slová veľvyslanca, no odmietol uviesť konkrétnosti.

Vešnjakov tak reagoval na sobotňajšie spoločné stanovisko lotyšského prezidenta Valdisa Zatlersa a prezidentov Litvy, Estónska a Poľska, ktorí vyzvali Európsku úniu a NATO, aby sa postavili proti ruskej imperialistickej politike Ruska voči Gruzínsku.

Tri pobaltské krajiny, ktoré boli súčasťou Sovietskeho zväzu, a Poľsko sú spojencami Gruzínska, rovnako bývalého člena ZSSR.

Estónci núkajú pomoc v kybervojne proti Rusku

Estónsko, ktoré sa v roku 2007 stalo obeťou „kybervojny“, posiela expertov do Gruzínska, aby mu pomohli pri podobných kyberútokoch. Gruzínsko má problémy s internetom od vyhrotenia sporu s Ruskom o Južné Osetsko. V krajine padlo po nájazde hackerov už viacero internetových stránok. Po kyberútokoch v Estónsku zatkli niekoľko rusky hovoriacich občanov, no odborníci tvrdia, že hlavná časť útokov išla priamo z Ruska, mimo dosahu estónskych orgánov.

„Sme v neustálom kontakte s Gruzínskom a riešime ich problémy s informačnými technológiami. Estonskí experti pôjdu do Tbilisi, aby situáciu zmapovali priamo na mieste,“ povedala spravodajskej agentúre AFP Katrin Pargmaeová z Estónskeho reakčného tímu pre počítačovú pohotovosť.

Estónska vláda sa o svoje skúsenosti s bojom proti hackerom delí aj s ostatnými krajinami, napríklad s Litvou, ktorá v júni čelila podobným problémom. „Experti na informačné technológie pracujúci pre štát intenzívne spolupracujú. Toto je jediná cesta, ako sa postaviť kyberútokom,“ povedala Pargmaeová. V Tallinne si svoje centrum na obranu proti kyberútokom otvorila aj Severoatlantická aliancia.

Zranená Gruzínka prosí o pomoc po útoku ruských...
Gruzínka plače nad mŕtvou priateľkou po útoku...
+19Gruzínsky vojak v tanku v meste Gori.
Externé odkazy
0 debata debata