Je Usama bin Ládin nový Che Guevara?

Sedem rokov po páde dvojičiek je na Usamu bin Ládina stále vypísaná odmena vo výške desiatok miliónov dolárov. Šéf teroristickej siete Al-Kajdá však zmizol. Občas sa prihovorí svetu z audionahrávky, no jeho hlas už nevydáva rozkazy. Ako inšpirácia však teroristom stále dobre slúži.

23.08.2008 07:53
Usama bin Ládin Foto:
Usama bin Ládin.
debata

„Usama a Al-Kajdá stále zohrávajú výnimočnú symbolickú úlohu,“ tvrdí Paul Wallace, expert na terorizmus z Missourskej univerzity. „Budú hrozbou bez ohľadu na to, čo sa Usamovi napokon stane. Mladšie generácie moslimov na celom svete zvyknú byť ešte radikálnejšie ako ich rodičia. To teroristom poskytuje širokú základňu nových síl, ochotných reagovať na vnímané ohrozenie islamu.“ Usama bin Ládin, muž, ktorý ponížil Ameriku, je pre časť mladých radikálnych moslimov stále hrdina. Podľa šéfa nemeckých tajných služieb Ernsta Uhrlaua sa z neho stal ,,Che Guevara terorizmu".

V súčasnosti však už vedenie Al-Kajdá v rovnakej podobe ako pred niekoľkými rokmi neexistuje. „Sieť Al-Kajdá sa stala hnutím, ktoré pozostáva z viacerých veľmi voľne pospájaných skupiniek a ľudí,“ vysvetľuje Mathieu Deflem, sociológ z Juhokarolínskej univerzity. „Niekedy je jediným spojením len príbuznosť cieľov a ideológie. Al-Kajdá bývala voľným združením od začiatku, no vtedy aspoň mala jasného lídra a vedenie. Dnes sa k nej hlásia ľudia, ktorí s pôvodnou organizáciou nemajú nič spoločné.“

Na rozdiel od Usamovej Al-Kajdá si jej nasledovníci vyberajú ciele mimo územia Spojených štátov. „Bolo to len niekoľko pokusov, aj to zväčša veľmi amatérskych,“ pripomína expert na terorizmus z Marylandskej univerzity Christopher Hewitt napríklad topánkovú bombu Richarda Reida. ,,Môže to byť dôsledok kvalitnej práce bezpečnostných zložiek a narušenia operácií Al-Kajdá útokom na Afganistan. No podľa mňa sa skôr o nič ani nepokúsili. V Amerike je niekoľko miliónov nelegálnych prisťahovalcov a do krajiny sa dostávajú milióny ton drog, takže nevidím dôvod, prečo by si tam nenašla cestu aj Al-Kajdá."

Neznamená to však, že hrozba je nadobro zažehnaná. „Každá úspešná teroristická organizácia musí z bezpečnostných dôvodov z času na čas zmeniť svoju taktiku,“ tvrdí Robert Johnson, odborník na terorizmus z univerzity v britskom Bathe. „Al-Kajdá sa však bude ďalej snažiť držať stratégie, ktorá ju smutne preslávila – útokov na civilistov vo veľkom meradle. Možno sa pokúsi o použitie druhotných bômb, ktoré vybuchnú v blízkosti prvej explózie, aby zasiahli čo najviac ľudí.“

Zatiaľ teroristi nemajú k dispozícii zbrane hromadného ničenia, ale dá sa predpokladať, že je v ich záujme získať ich a použiť.
Z dlhodobého hľadiska je však Al-Kajdá odsúdená na neúspech. „Jednoducho nebude schopná splniť svoje ciele,“ predpovedá Johnson. „Tak ako džihádistické organizácie 19. a 20. storočia povstali, no neskôr ochabli a zmizli.“

debata chyba