Európa nechystá pre Rusko trest

30.08.2008 15:50
Putin, Medvedev
Ruský premiér Vladimir Putin a prezident Dmitrij Medvedev. Autor:

Európa sa zahnala, ale Rusko sa zaucha obávať nemusí. Pred pondelňajším mimoriadnym summitom EÚ spravili Brusel i Moskva krok späť v spore okolo Gruzínska. Rusko vyzýva úniu, aby sa neunáhlila a francúzske predsedníctvo "dvadsaťsedmičky" naznačuje, že teraz nie je čas na sankcie.

„Čas na prijatie sankcií rozhodne ešte nenastal. Sme stále vo fáze dialógu s Moskvou, nie vo fáze sankcií,“ uviedol nemenovaný francúzsky predstaviteľ. Za základ dialógu s Moskvou označil rusko-gruzínsku dohodu o prímerí, ktorú pomohol sprostredkovať francúzsky prezident Nicolas Sarkozy. „Francúzsko si želá – hoci sa vec vnútri EÚ vníma rozdielne – aby summit v pondelok vyslal Moskve odkaz odzrkadľujúci ráznosť a jednotu,“ dodal vysokopostavený francúzsky zdroj.

O prípadných sankciách EÚ proti Rusku, ktoré presadzujú najmä Poľsko a pobaltské krajiny, chce Paríž rokovať až na summite EÚ – Rusko v polovici novembra. „Tieto otázky sa budú riešiť až vtedy. Je dosť času, je čas na naplnenie šiestich bodov dohody o prímerí. Dovtedy vzťahy medzi EÚ a Ruskom zostanú v rovine vzájomného pozorovania,“ dodal zdroj.

Šéf francúzskej diplomacie Bernard Kouchner pripustil, že niektoré krajiny únie sankcie zvažujú. Zdôraznil však, že on sám je proti. „Francúzsko nie je za prerušenie vzťahov s Ruskom. Bude sa to riešiť rokovaním. Potrebujeme čas, nerobíme si však pritom nijaké ilúzie,“ vyhlásil.

Moskva varovala úniu, aby sa nedala strhnúť niektorými krajinami, ktoré ju chcú nasmerovať na „cestu konfrontácie“. Západní diplomati uviedli, že dostali signály z Kremľa, že Rusko nebude váhať s odplatou, ak EÚ pristúpi k trestným opatreniam.

Gruzínsko, ktoré oznámilo prerušenie diplomatických vzťahov s Ruskom, však od EÚ očakáva silnú podporu. „Dúfame, že nepôjde len o vyhlásenia, ale aj o činy,“ povedala pred summitom gruzínska vyslankyňa pri EÚ Salome Samašviliová.

Ruský premiér Vladimir Putin sa pokúsil vraziť klin medzi EÚ a USA, keď naznačil, že ozbrojený konflikt v Gruzínsku vyprovokovali niektorí americkí politici v snahe využiť ho v domácom predvolebnom zápase. „Rastie podozrenie, že niekto v USA tento spor podnietil s cieľom vyostriť situáciu a vytvoriť tak konkurenčnú výhodu pre jedného z prezidentských kandidátov,“ uviedol. Prokremeľské médiá už predtým obviňovali z vyprovokovania vojny amerického vicepremiéra Dicka Cheneyho, ktorý tak vraj chce pomôcť republikánskemu prezidentskému kandidátovi Johnovi McCainovi.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku