Obama ponúkal lieky na vrátenie blahobytu

30.08.2008 16:57
Barack Obama
Prezidentský kandidát Barack Obama počas diskusie so študentmi. Autor:

Ešte nikdy doteraz nemal černoch tak blízko k dobytiu Bieleho domu. Presne štyridsaťpäť rokov po slávnom prejave Martina Luthera Kinga Barack Obama splnil časť sna legendárneho bojovníka za práva černochov. Senátor z Illinois prijal prezidentskú kandidatúru Demokratickej strany a Američanom sľúbil, že s ním na čele krajiny sa znova budú mať dobre.

„Amerika, sme lepší ako predchádzajúcich osem rokov,“ poukázal na dve funkčné obdobia prezidenta Georgea Busha. „Sme lepšou krajinou, ako bolo to. Sme tu, pretože milujeme túto krajinu priveľmi nato, aby mohli ďalšie štyri roky vyzerať presne ako tých osem predtým.“

Obama svoj prejav predniesol na záver štvordňovej politickej megašou demokratov. Na vypredanom štadióne jeho slová počúvalo približne 80-tisíc ľudí, kulisy, ktoré ho obklopovali, pripomínali antický chrám. Demokratický kandidát, známy svojimi rečníckymi schopnosťami, však tentoraz namiesto vzletných slov ponúkol Američanom sľuby toho, čo zmení, ak ho novembrové voľby vynesú do Bieleho domu.

Obama sa prihováral najmä ľuďom, znepokojeným zhoršujúcou sa ekonomickou situáciou. Prisľúbil nové programy, daňové škrty a ďalšiu pomoc ľuďom, ktorých sa zhoršujúci stav najviac dotkol. Zároveň prisľúbil zmenu systému zdravotného poistenia, ako aj zmenšenie závislosti USA od ropy z Blízkeho východu. V zahraničnej politike bude jeho prioritou odchod z Iraku a zlepšenie dobrého mena Ameriky vo svete. Podľa expertov však bude dodržanie všetkých sľubov veľmi zložité.

Prejav zakončil Obama citovaním Kingových slov: „Amerika, nemôžeme sa vrátiť dozadu. Nemôžeme kráčať sami,“ povedal. „V tejto chvíli, v týchto voľbách, si znova musíme prisľúbiť, že budeme kráčať do budúcnosti,“ zdôraznil.

Obama si nebral servítky ani voči svojmu rivalovi Johnovi McCainovi. Republikána označil za muža minulosti, ktorý sa tvrdohlavo drží pomýleného smeru Bushovej administratívy. „Nie je to tým, že by sa nestaral. On to jednoducho nechápe,“ povedal.

0 debata debata