Gruzínsko použilo v Osetsku kazetové bomby

Organizácia na ochranu ľudských práv Human Rights Watch v pondelok uviedla, že Gruzínsko priznalo použitie kazetových bômb počas svojho vojenského zásahu s cieľom opätovne získať kontrolu nad separatistickým regiónom Južné Osetsko.

01.09.2008 15:21
Gruzínsko, Osetsko, Rusko, raketa, vojna Foto: ,
Gruzínci bombardovali hlavné mesto Južného Osetska Cchinvali.
debata

Human Rights Watch informovala, že dostala oficiálny list od gruzínskeho ministerstva obrany, ktoré priznalo, že použilo kazetovú muníciu M85 neďaleko Rokského tunela, ktorý spája Južné Osetsko s Ruskom. M85 je rovnakou zbraňou, akú v roku 2006 použil Izrael v konflikte s libanonskou militantnou organizáciou Hizballáh. Bonnie Docherty z Human Rights Watch novinárom v Ženeve povedal, že počas konfliktu s Gruzínskom nepochybne použilo kazetovú muníciu aj Rusko, a to na viacerých miestach. Rusko to však popiera.

Kazetové bomby, ktoré sa zhadzujú z lietadiel, alebo sa odpaľujú delostrelectvom, explodujú vo vzduchu a rozptyľujú menšie bomby. Tie však často nevybuchnú a potom účinkujú ako míny. V máji tohto roku bola v Írsku prijatá medzinárodná dohoda zakazujúca kazetové bomby, ku ktorej sa pripojilo 111 krajín. Rusko a Gruzínsko však dokument nepodpísali.

debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy