Pentagon radí nesťahovať vojakov z Iraku

Poradcovia amerického prezidenta Georgea Busha pre otázky obrany odporučili najvyššiemu predstaviteľovi USA, aby zachoval až do konca roku 15 bojových brigád v Iraku a zatiaľ neznižoval počty amerických vojakov v tejto krajine. Oznámila to s odvolaním sa na svoje zdroje v Pentagone agentúra AP.

05.09.2008 16:33
irak, vojak Foto:
Ilustračné foto
debata

Odporúčanie označuje za prekvapujúce, pretože sa vzhľadom k určitému zlepšeniu bezpečnostnej situácie v Iraku v posledných mesiacoch očakávalo, že budú ešte tento rok niektoré jednotky stiahnuté späť do Spojených štátov.

Naopak, odporučenie expertov Pentagonu obsahuje podľa AP vyslanie menšej jednotky námornej pechoty do Afganistanu v novembru a odklad významnejších posíl pre Afganistan až na začiatok budúceho roku, kedy by mohlo byť posilnenie pozícií pre Afganistan kompenzované znižovaním kontingentu v Iraku.

Plán je podľa zdrojov AP kompromisom, pretože vrchný veliteľ ozbrojených síl USA v Iraku generál David Petraeus žiadal udržanie doterajšej úrovne jednotiek v Iraku až do júna nasledujúceho roku. Iní vojenskí experti zasa navrhovali rýchlejší presun vojsk z Iraku do Afganistanu, kde v poslednej dobe naopak narastá počet útokov na medzinárodné jednotky a vládne sily.

debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy