Nemecko na zločiny nacistov nikdy nezabudne, ubezpečuje Merkelová

Nemecká kancelárka Angela Merkelová ubezpečila v stredu Poľsko, že pamätné centrum nemeckých vyhnancov z východnej Európy po druhej svetovej vojne nebude prostriedkom na zmenenú interpretáciu histórie alebo zabudnutie na nacistické zločiny.

24.09.2008 20:45
Merkelová Foto:
Angela Merkelová
debata

Nemecká vláda pred tromi týždňami urobila prvé kroky smerom k vybudovaniu pamätníka miliónom etnických Nemcov, ktorí museli opustiť svoje domovy v Poľsku, Československu a v ďalších stredoeurópskych a východoeurópskych krajinách. „Toto centrum nemôže a nebude slúžiť na zmenu interpretácie histórie alebo na zámenu príčin a následkov,“ povedala Merkelová.

Plány na výstavbu pamätníka v Berlíne pripomínajúceho utrpenie Nemcov, ktorí boli vyhnaní, dlhodobo vyvolávajú napätie v Poľsku, ktoré bolo v roku 1939 obeťou útoku zo strany nacistického Nemecka. Mnohí Poliaci hovoria, že pamätné centrum by Nemcov mohlo viesť k zmene interpretácie histórie.

Merkelová však počas návštevy poľského mesta Wroclaw dôrazne poprela, že centrum zmení pohľad Nemecka na to, kto vojnu začal a kto bol jej obeťou. „Nič sa nebude ospravedlňovať, nič sa nebude relativizovať: My Nemci musíme a chceme niesť úplnú zodpovednosť za našu históriu,“ povedala.

debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy