V Číne pri raziách objavili 200 kg melamínu

29.09.2008 15:53
Čínske dieťa
Cheng Aobing, osemmesačný chlapček, ktorý je vo vážnom stave v nemocnici po požití kontaminovaného kojeneckého mlieka. Autor:

Polícia zatkla na severe Číny 22 osôb po rozbití siete, ktorá predávala priemyselnú chemikáliu melamín a pridávala ju do mlieka, uviedli štátne médiá. K zatýkaniu došlo po tom, čo vyše osemsto policajtov uskutočnilo razie na 41 miestach v meste Ši-ťia-čuang, pri ktorých zadržali 222,5 kilogramu melamínu.

„Podľa policajného vyšetrovania vyrábali melamín v tajných továrňach a potom ho predávali chovateľským farmám a výkupným staniciam,“ uviedla čínska tlačová agentúra Sin-chua. V meste Ši-ťia-čuang sídli spoločnosť Sanlu stojaca v centre škandálu s toxickým mliekom, po ktorom ochorelo 53 tisíc detí a štyri zomreli.

Melamín, ktorý sa používa pri výrobe plastov a lepidiel, pridávali do riedeného mlieka majitelia výkupných centier, aby zabezpečili požadovaný podiel proteínov. Škandál prepukol po tom, čo lekári u veľkého počtu bábätiek, ktoré pili sušené mlieko, zistili problémy s obličkami.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku