Rusko: Gruzínsko chce vyvolať nový konflikt

06.10.2008 20:03
Gruzínsko, Rusko, vojna
Ruskí vojaci v Gruzínsku. Autor: ,

"Ozbrojené sily Gruzínska sa usilujú o vypuknutie nového ozbrojeného konfliktu v jeho separatistických regiónoch." Vyhlásilo to Rusko navzdory vyjadreniu, že načas dokončí plánované sťahovanie svojich vojakov z oblastí nedávneho konfliktu.

„Vyzerá to tak, že sily v Tbilisi vedome zhoršujú situáciu v regióne a prostredníctvom série teroristických činov sa snažia vyprovokovať nové ozbrojené boje,“ uviedlo vo svojom vyhlásení ruské ministerstvo zahraničných vecí.

„Aj napriek tomu sme odhodlaní dodržať dohodu o stiahnutí našich mierových síl z gruzínskeho územia do 10. októbra,“ uvádza sa vo vyhlásení.

Už v sobotu Rusko vyhlásilo, že gruzínske tajné služby stáli za piatkovým výbuchom bomby, ktorá pripravila o život sedem ruských vojakov v odštiepeneckom regióne Južné Osetsko.

„Vyšetrovateľská skupina vykonávajúca predbežný prieskum má všetky dôvody veriť tomu, že explóziu v Cchinvali zosnovali gruzínske tajné služby s cieľom destabilizovať situáciu,“ agentúry RIA Novosti a Interfax vtedy citovali hovorcu vyšetrovacieho oddelenia ruskej prokuratúry Vladimira Markina.

Pri výbuchu bomby uloženej v aute pri veliteľstve ruskej armády v juhoosetskom meste Cchinvali prišlo o život sedem ruských vojakov. Medzi obeťami je podľa najnovších informácií aj šéf ruských armádnych zamestnancov pre Južné Osetsko Ivan Petrik. K výbuchu došlo, keď vojaci zabavili gruzínskym občanom podozrivé vozidlo, ktoré bolo naložené výbušninami. Útok je najkrvavejším incidentom od päťdňovej augustovej vojny medzi Gruzínskom a Ruskom. Došlo k nemu necelé tri dni po rozmiestnení európskych pozorovateľov v rôznych častiach Gruzínska, ktorí majú monitorovať prímerie a odchod ruských jednotiek.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku