Havel neverí správe o Kunderovi

Bývalý český prezident Václav Havel v pondelok prostredníctvom médií spisovateľovi Milanovi Kunderovi odkázal, aby v súvislosti s informáciami o jeho udaní prozápadného agenta "bol nad vecou". Bývalý disident sa pre český týždenník Respekt taktiež vyjadril, že v Kunderovu vinu neverí.

20.10.2008 16:42
Václav Havel Foto: ,
Bývalý prezident Českej republiky Václav Havel.
debata

„Mám od začiatku dosť vecných dôvodov, ktoré má vedú k tomu, že Milan Kundera odrazu nešiel povedať na Sbor národní bezpečnosti, že mu niekto povedal, že tam a tam si príde špión po kufor,“ povedal Havel. Nedokázal však odpovedať na otázku, ako je možné, že sa meno a dátum narodenia spisovateľa dostalo do zväzkov SNB. Exprezident zároveň vyzval historikov, „aby boli pri posudzovaní histórie opatrní, pretože sa potom môže stať, že v dobrej viere napáchajú viac škody ako úžitku“.

Kundera podľa spisu, ktorý objavili pracovníci českého Ústavu pre štúdium totalitných režimov, prezradil, kde sa skrýva bývalý študent vojenskej akadémie Miroslav Dvořáček. Ten v roku 1949 utiekol do Nemecka. Neskôr sa zapojil do protikomunistického odboja a dvakrát sa vrátil do Československa, polícia ho zadržala pri druhej ceste. Odsúdili ho na 22 rokov väzenia, napokon si odsedel štrnásť rokov. Kundera, ktorý s novinármi obyčajne nekomunikuje, následne tieto informácie poprel a správu o spolupráci s komunistickou tajnou políciou označil za nepravdivú. Archív bezpečnostných zložiek však medzitým po preskúmaní spisov vylúčil, že by dokument týkajúci sa spisovateľa a obete jeho udania bol podvrhom.

Kundera bol v rozmedzí rokov 1948 až 1950 a 1956 až 1970 členom KSČ. V polovici 70. rokov emigroval do Francúzska a následne v roku 1979 mu odobrali československé občianstvo. O dva roky neskôr získal francúzske občianstvo a zostal žiť v Paríži. Je autorom svetoznámeho diela Neznesiteľná ľahkosť bytia, ktoré vyšlo v roku 1984 vo Francúzsku. Kniha však Česku nikdy nevyšla, keďže samotný Kundera jej vydanie nikdy neschválil.

debata chyba