V Budapešti kydali na Slovensko a núkali milión forintov za policajta

04.11.2008 01:35
Demonštrácia v Budapešti
Približne päťsto extrémistov protestovalo pred slovenským veľvyslanectvom v Budapešti. Autor:

"A vy ste odkiaľ, zo Slovenska? Tak choďte do .... Ukradli ste nám hornú zem a ešte nás aj bijete," takto vítala skupinku novinárov z Bratislavy mladá demonštrantka pred slovenskou ambasádou v Budapešti.

Na prísne stráženej ulici Stefánia v centre mesta však malo Slovensko v zuboch ďalších 400 nacionalistov. Dôvod? Zápas v Dunajskej Strede. „Som smutný z toho, čo sa tam stalo,“ povedal pre Pravda.sk 22-ročný János, ktorý svoje priezvisko odmietol uviesť. Na otázku, či si myslí, že na Slovensku sa porušujú práva Maďarov odvetil stroho: „nejaké áno“. Ktoré mal na mysli, zabudol povedať

Na slovenskom veľvyslanectve, ktoré strážili desiatky policajtov, už podvečer nesvietila ani jedna žiarovka. V tom čase na ulici hrali nacionalistické piesne, pri pulte sa striedali rečníci a skandovaný pokrik „Ria, ria, Hungaria“ striedalo „zrušte Trianon“. „Som tu, lebo som Maďar,“ vysvetľoval svoju účasť na proteste László Horváth z Budapešti. „V Dunajskej Strede bili ozbrojení policajti nevinných ľudí. Problémy s fanúšikmi sú aj u nás, ale toto bol útok na Maďarov,“ zhodnotil situáciu na zápase, kde podľa vlastných slov nebol. „Tu v Maďarsku so slovenskou menšinou žiadny problém nemáme,“ dodal.

Súčasťou protestu bolo množstvo...
Súčasťou protestu bolo množstvo protislovenských transparentov a nápisov. Autor: Robert Hüttner

Demonštrácia sa tentoraz neskončila pálením slovenskej vlajky. Bodku za protestom dal predseda Hnutia 64 žúp Gyula György Zagyva. Sľúbil milión forintov (111 771 Sk) za osobné údaje policajta, ktorý „na smrť dobil Krisztiána Lengyela. Záchranári ho oživili, no stále je v ohrození života,“ tvrdil Zagyva. Až po tejto „motivujúcej“ správe sa dav pomaly rozišiel

Diskutuje: Ako riešiť vyhrotené slovensko-maďarské vzťahy,
ktoré sa prejavujú už aj násilím na štadióne?“:[http://tema.pravda.sk/…ite-442.aspx]

Maďarskí extrémisti plánujú aj ďalšie protesty pred slovenským veľvyslanectvom. A tak sa známe tváre stretnú opäť. Už túto stredu.

Približne päťsto extrémistov protestovalo pred...
Približne päťsto extrémistov protestovalo pred...
+4Extrémisti pred slovenským veľvyslanectvom v...
0 debata debata