OSN odsúdila ukameňovanie trinásťročného dievčaťa

Organizácia Spojených národov v piatok ostro odsúdila ako "neakceptovateľnú" vraždu znásilneného trinásťročného dievčaťa, ktoré koncom októbra ukameňovali v južnom Somálsku. Osobitná zástupkyňa OSN pre deti a ozbrojené konflikty Radhika Coomaraswamyová vo vyhlásení vyzvala na lepšiu ochranu detí v Somálsku.

08.11.2008 09:20

„Tento incident poukazuje na extrémny charakter násilia voči deťom a ženám v Somálsku, ktoré ešte zvyšuje narastajúca bezprávnosť,“ uviedla.

Aishu Ibrahim Dhuhulowovú ukameňoval na smrť dav na verejnej poprave 27. októbra. Predtým ju islamský súd v južnom prístavnom meste Kismayo, kde moc v auguste prevzali radikálni islamisti, uznal vinnou z cudzoložstva. Obeť zahrabali až po krk do zeme a skupina mužov ju triafala do hlavy kameňmi. Detský fond OSN v utorok uviedol, že šla na návštevu k starej mame v oblasti Kismayo, keď ju znásilnili traja muži. „Po tomto útoku hľadala ochranu na úradoch, ktoré ju obvinili z cudzoložstva a odsúdili na smrť,“ uviedol UNICEF.

Kismayo obsadili 22. augusta bojovníci lojálni islamskému lídrovi Hassanovi Turkovi, ktorý podľa USA finančne podporuje terorizmus, a najväčšej militantnej skupine extrémistických bojovníkov v Somálsku Shebab. Od obsadenia mesta úrady uplatňujú prísnu verziu islamského práva šaria.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
debata chyba