Svet si pripomína 90. výročie ukončenia prvej svetovej vojny

Početní zástupcovia európskych krajín si pripomenuli ukončenie 1. svetovej vojny pred 90-timi rokmi a vzdali česť vyše osem a pol miliónom padlých vojakov. Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy a nový šéf hornej komory nemeckého parlamentu Peter Müller položili veniec pri Verdune. Na slávnostnú ceremóniu prišiel tiež britský následník trónu princ Charles, predseda Európskej komisie José Manuel Barroso a ďalší európski politici. Sarkozy vo svojom príhovore pripomenul veľké utrpenie vojakov a ich príbuzných.

11.11.2008 18:01
Sarkozy Foto: ,
Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy (vľavo) a nemecký spolkový prezident Peter Mueller pri kladení vencov na pomník nemeckých vojakov.

Viac ako 600 francúzskych vojakov, ktorých popravila vlastná armáda počas prvej svetovej vojny, neboli zbabelcami a vláda dnes uvažuje o ich rehabilitácii, uviedol francúzsky prezident pri príležitosti 90. výročia podpísania prímeria, ktoré ukončilo boje prvej svetovej vojny.

„Deväťdesiat rokov po konci vojny chcem povedať, že mnohí z tých, ktorí boli popravení, neprišli o svoju česť a neboli zbabelcami,“ zdôraznil Sarkozy. "Myslím na týchto mužov, od ktorých sme žiadali príliš, ktorí sa stali niekedy obeťou zlého velenia, ktorých sme poslali na istú smrť a ktorí jednoducho nevládali.“ Rehabilitáciou údajných dezertérov sa už pred desiatimi rokmi začala zaoberať vláda premiéra Lionela Jospina. Tohtoročná spomienka pri Verdune je zároveň prvou, na ktorej sa už nezúčastní žiaden francúzsky veterán bojov. Lazare Ponticelli, posledný účastník bojov zomrel v marci. 

Francúzsky prezident, ktorý chce urobiť z dátumu 11. november európsky deň zmieru, porušil tradície predchádzajúcich prezidentov a na spomienku do Douaumontu, kde sú pochované stovky vojakov padlých vo vojne, pozval politikov z krajín, ktoré stáli pred 90 rokmi proti sebe. "Deväťdesiat rokov po skončení vojny nielen že európske krajiny žijú v mieri, no dokázali vybudovať trvácnu úniu založenú na zmierení a rešpekte základných práv,“ uvádza sa v komuniké Elyzejského paláca.

Bojisko Verdun na východe krajiny sa stalo v 1984 svedkom francúzsko-nemeckého zmierenia, keď sa na spomienke zúčastnili spoločne vtedajší francúzsky prezident Francois Mitterrand a nemecký kancelár Helmut Kohl. Vo Verdune zahynulo počas 300 dní bojov 300 000 tisíc vojakov, predovšetkým Francúzov, Nemcov a Britov.

Veľké ceremónie zažil aj Londýn

Okrúhle výročie ukončenia 1. svetovej vojny si vpredpoludním za suchého a chladného počasia pripomenuli aj v centre Londýna členovia monarchie, politici a predstavitelia armády. Ceremónia sa začala predpoludním pred londýnskym pamätníkom padlým Cenotaph na ulici Whitehall. Zúčastnili sa na jej aj traja veteráni. Najmladší z nich, Bill Stone, ktorý má 108 rokov, slúžil v kráľovských námorných silách v 1. svetovej vojne a v 2. svetovej vojne sa zúčastnil na evakuácii jednotiek z Dunkirku. Odev niektorých účastníkov zdobili červené maky, tradičný symbol spomienky na padlých v tomto konflikte. Vybraný bol preto, lebo na jedných z najkrvavejších bojových polí 1. svetovej vojny vyrástli maky.

Jeden z už len troch žijúcich vojnových... Foto: Reuters
Henry Allingham Jeden z už len troch žijúcich vojnových veteránov z prvej svetovej vojny Henry Allingham.

Keď zvon Big Ben oznámil 11. hodinu, neďaleká kráľovská delostrelecká jednotka odpálila salvu, po ktorej nastalo dvojminútové ticho. Ulica Whitehall stíchla, počuť bol len šum listov a trepotanie vlajok. Trubači kráľovského námorníctva odtrúbili tradičný pozdrav pre padlých vojakov a kráľovná Alžbeta II. oblečená v čiernom kabáte a klobúku položila prvý veniec k pamätníku. Medzi ďalšími, ktorí prišli položiť vence, bol premiér Gordon Brown a lídri opozičných strán, ako aj všetci bývalí žijúci premiéri s výnimkou Tonyho Blaira, ktorý sa v Egypte zúčastňuje na blízkovýchodných mierových rozhovoroch. Ceremónia skončila pochodom, na ktorom sa zúčastnilo okolo 8 tisíc bývalých vojakov a vojačiek ozdobených medailami. Tí najslabší sa viezli na vozíkoch. Do pochodu sa zapojilo tiež okolo 1700 civilistov, ktorí zohrali úlohu pri nedávnych konfliktoch.

Veľkolepé sú aj utorňajšie oslavy 90. výročia nezávislosti v Poľsku, na ktorých sa zúčastňuje nemecká kancelárka Angela Merkelová a rakúska ministerka zahraničných vecí Ursula Plassniková.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
debata chyba