Putin chcel v auguste zavesiť Saakašviliho za 'gule'

Ruský premiér Vladimir Putin sa v auguste počas rozhovoru v Moskve s francúzskym prezidentom Nicolasom Sarkozym o vyhrotenej situácii na Kaukaze údajne vyjadril, že by gruzínskeho prezidenta Michaila Saakašviliho "zavesil za gule".

13.11.2008 21:38
Saakašvili Foto:
Gruzínsky prezident Michail Saakašvili

Toto drsné vyjadrenie zaznelo vo chvíli, keď mali obaja štátnici dohodnúť detaily prímeria, ktoré ukončilo ozbrojený konflikt medzi Tbilisi a Moskvou o kontrolu nad separatistickými regiónmi Južné Osetsko a Abcházsko. Detaily ich rozhovoru prezradil francúzskemu magazínu Le Nouvel Observateur hlavný Sarkozyho poradca v oblasti zahraničnej politiky Jean-David Levitte. Ten zároveň poznamenal, že obaja štátnici si počas rozhovoru tykali.

Podľa jeho slov išiel francúzsky prezident do Moskvy s informáciou o snahách Ruska zosadiť Saakašviliho a dosadiť v Gruzínsku bábkovú vládu. Sarkozy preto Putinovi naznačil, že takýto vývoj nepripustí, na čo ruský premiér reagoval: „Zavesím ho za gule tak, ako obesili Spojené štáty Husajna.“ Sarkozy sa ho následne spýtal, či chce skončiť ako Bush, na čo sa Putin odmlčal a dodal: „To máš vlastne pravdu.“

Špekuluje sa, že tieto podrobnosti ich moskovského dialógu sa na svetlo sveta dostali zámerne, aby dokumentovali schopnosť Sarkozyho rokovať s Ruskom a držať jeho ambície na uzde. Toto stretnutie malo totiž rozhodnúť o vývoji na Kaukaze, keďže Medvedev s Putinom mali údajne v pláne obsadiť celé Gruzínsko. Saakašvili, ktorý je momentálne v Paríži, na to reagoval slovami, že „je to celé zábavné“.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
debata chyba