Palinová zlyhala, zarobí milióny

18.11.2008 08:30
Palinová
Sarah Palinová Autor:

Viceprezidentkou Spojených štátov síce zatiaľ nebude, dva mesiace na výslní jej však môžu zlepšiť bankové konto. Na aljašskú guvernérku Sarah Palinovú sa sypú ponuky na napísanie knihy. Milovaná aj zatracovaná politička môže podľa všetkého rátať až so siedmimi miliónmi dolárov. V knihe by sa mala Američanom zdôveriť s tým, ako prebehla premena zo ženy z divočiny na politickú celebritu.

„Zarobí na tom kopu peňazí,“ myslí si Howard Rubenstein, newyorský poradca pre styk s verejnosťou. „Pôjde po nej každý nakladateľ a množstvo literárnych agentov,“ myslí si aj Jeff Klein z newyorskej literárnej agentúry Folio Literary.

Nad pamäťami premýšľa aj súčasný prezidentský pár. Častejšie sa skloňuje meno prvej dámy. Laura Bushová je v USA stále populárna, a tak jej vydavatelia za spomienky na roky v Bielom dome núkajú sedemmiestnu sumu v dolároch. Písať chce začať i George Bush – tomu však radia, aby nechal svoje pamäti ešte odležať. Palinová, ktorá bola starostkou malého aljašského mestečka Wasilla a dva roky guvernérkou, by však mohla dostať viac, ako osem rokov vládnuci prezident či jeho manželka. „Či už je to správne, alebo nie, verejnosť našla v Palinovej zaľúbenie a vedel by som si predstaviť, že by v tomto šialenom momente našich životov za knihu dostala viac ako Bushovci,“ myslí si literárny agent a bývalý riaditeľ Publishers Weekly John Baker.

Knižky však nie sú jedinou možnosťou, ako môže štyridsaťštyriročná Aljašťanka speňažiť svoj úspešný neúspech. O služby neúspešnej viceprezidentskej kandidátky prejavili záujem aj televízie. Špekuluje sa o tom, že by mohla komentovať politické udalosti pre konzervatívnejšiu stanicu FOX News. Televízia pre Palinovú nie je nijakou neznámou – na začiatku svojej kariéry pracovala ako športová televízna reportérka. Na obrazovke sa mimo svojej politickej roly objavila aj v malej úlohe zabávačky v programe Saturday Night Live. Tento krok však spravila skôr z donútenia, aby vyvážila vplyv komičky Tiny Feyovej, ktorá podareným parodovaním neistej kandidátky oživila svoju kariéru. Feyová sa vďaka Palinovej tiež presadí na knižnom trhu – za svoje chystané humorné dielo dostane viac ako päť miliónov dolárov.

0 debata debata