Rusko testuje novú zbraň, ktorá má prekonať aj protiraketový štít

26.11.2008 15:40
RS-24, raketa, protiraketová obrana
Nová medzikontinentálna balistická strela RS-24. Autor:

Rusko tretíkrát pokusne vystrelilo svoju novú medzikontinentálnu balistickú strelu RS-24, ktorá by mala vzdorovať systémom vzdušnej obrany.

„Skúšobný výstrel RS-24 sa uskutočnil v stredu z kozmodrómu Pleseck,“ v Archangeľskej oblasti na severe Ruska, píše spravodajská agentúra Interfax. Hovorca ruskej armády Alexej Zolotuchin agentúre povedal, že „ide o tretiu skúšku RS-24 za posledné dva roky“. Prvý test prebehol v máji 2007.

Vývoj nových rakiet je jednou z ruských odpovedí na chystané rozmiestnenie prvkov americkej protiraketovej obrany v Poľsku a v Českej republike. Pre Rusov je inštalácia prvkov amerického protiraketového štítu v blízkosti hraníc prejavom bezprostredného ohrozenia, napriek tomu, že Washinghton tvrdí, že systém nie je namierený proti Rusku a má iba chrániť pred prípadnými teroristickými útokmi z nepriateľských krajín, ako je napríklad Irán.

Raketa RS-24 vybavená niekoľkými jadrovými hlavicami má byť podľa predchádzajúcich vyjadrení ruských generálov zaradená do výzbroje už v budúcom roku. Armáda tiež plánuje zmodernizovať súčasné typy rakiet, ktoré budú vybavené “návnadami“ pre oklamanie amerického raketového štítu.

0 debata debata