Thajsko: Blokáda letísk pokračuje, pribudli útoky pred sídlom vlády

30.11.2008 09:50, aktualizované: 11:24
Napätá situácia v Thajsku počas demonštrácií
Napätá situácia v Thajsku počas demonštrácií Autor:

Napätú situáciu v Thajsku vyostril v nedeľu útok na demonštrantov pred sídlom thajskej vlády v Bangkoku. Podľa policajných informácii explodoval pred budovou parlamentu granát, ktorý zranil 46 ľudí. Páchateľ útoku zatiaľ nie je známy.

Sídlo vlády obliehajú od augusta prívrženci opozície, ktorí žiadajú odstúpenie premiéra Somčai Wongsawata V Bangkoku medzitým pokračuje okupácia dvoch letísk, ktoré obsadili protivládni demonštranti.

Thajské hnutie Ľudová aliancia za demokraciu (PAD) v máji začalo kampaň s cieľom zvrhnúť demokraticky zvolenú vládu s tvrdením, že ide o figúrky v rukách zvrhnutého bývalého premiéra Thaksina Šinawatru. PAD v auguste obsadila budovu vlády a tento týždeň svoje protesty preniesla na medzinárodnú scénu okupovaním dvoch bangkockých letísk.

Niet kde pristáť

Španielsko vysiela lietadlá na repatriáciu viac ako 500 španielskych občanov z Thajska, ktorí v krajine zostali preto, že bangkocké letiská zablokovali demonštranti. Podľa nedeľňajšieho vyhlásenia rezortu zahraničia prevoz Španielov z Thajska koordinuje premiér José Luis Rodriguez Zapatero s ministerstvami zahraničia a obrany. Do Thajska „v čo najskoršom čase“ vyštartujú dve vojenské lietadlá a jedno lietadlo spoločnosti Iberworld, uvádza sa vo vyhlásení. Nehovorí sa v ňom však, na ktorom thajskom letisku pristanú. Španielska verejnoprávna televízna stanica TVE citovala veľvyslanca v Thajsku Juana Manuela Lópeza Nadala, ktorý povedal, že evakuácia by sa mohla začať v pondelok.

Protestujúci Thajčania blokujú od utorka bangkocké medzinárodné letisko a od štvrtka ďalšie menšie letisko v meste. Veľvyslanci EÚ v Thajsku v sobotu vo vyhlásení uviedli, že v krajine pre blokádu letísk uviazlo viac ako 100 tisíc cestujúcich. Letiská obsadili stúpenci thajského hnutia Ľudová aliancia za demokraciu (PAD) , ktorá v máji začalo kampaň s cieľom zvrhnúť terajšiu vládu s tvrdením, že ide o figúrky v rukách zosadeného bývalého premiéra Thaksina Šinawatru. Thajský premiér Somčai Wongsawat vyhlásil na oboch letiskách mimoriadnu situáciu . Polícia zatiaľ proti demonštrantom nezakročila.

Odškodné 1400 korún

Viacero zahraničných vlád, ktorých občania v značnom počte uviazli v Thajsku, vy­jadruje svoje znepokojenie a nalieha diplomatickými cestami na Bangkok, aby situáciu urýchlene riešil. Thajsjké vládne miesta preto v nedeľu prisľúbili, že zorganizujú odlety turistov a biznismanov čo najrýchlejšie a využijú na to všetky vhodné letiská v krajine. Dovtedy má každý uviaznutý cudzinec dostať z vládnych zdrojov príspevok vo výške približne 1400 Sk, ktorý mu má pomôcť prekonať čas strávený čakaním na odlet.

„Vyzívam všetkých občanov Thajska, aby cudzincom uviaznutým v krajine pomáhali ako sa len dá,“ povedal thajský minister turzimu Vírasak Kohsurat. „Je to dobrá príležitosť ukázať v danej situácii, že náš priateľský vzťah k cudzincom sa nezmenil,“ doplnil.

0 debata debata