Litvinenko sa mohol otráviť aj sám

Bývalý agent ruskej a sovietskej tajnej služby Alexander Litvinenko, ktorý zomrel v Londýne po otrave rádioaktívnym polóniom 210, sa mohol otráviť sám. V utorok to pre ruskú tlačovú agentúru RIA Novosti vyhlásil poslanec ruského parlamentu a ďalší bývalý agent ruskej tajnej služby Andrej Lugovoj, ktorého britskí vyšetrovatelia obviňujú z Litvinenkovej vraždy. "Jednou z najpravdepodobnejších teórií je tá, že sám Litvinenko nebezpečne manipuloval s polóniom, ktoré zrejme prechovával," povedal Lugovoj.

02.12.2008 21:03
Litvinenko Foto:
Portrét Alexeja Litvinenka v jednej z moskovských galérií.
debata

„Litvinenko mal dobrodružnú povahu a vždy sa snažil žiť nebezpečným spôsobom. Musíme vziať do úvahy aj jeho naozajstnú nenávisť voči ruským predstaviteľom, tajným službám, skrátka všetkému ruskému,“ zamyslel sa Lugovoj. Predtým tento bývalý ruský a sovietsky agent tvrdil, že Litvinenka dala zavraždiť britská tajná služba, aby mohla následne poukázať na Kremeľ.

Litvinenko zomrel v novembri 2006 v londýnskej nemocnici na následky otravy rádioaktívnym polóniom 210. Zo zosnovania svojej smrti obvinil vtedajšieho ruského prezidenta Vladimira Putina a svojho bývalého zamestnávateľa, ruskú tajnú službu FSB.

Lugového, ktorý podľa britských vyšetrovateľov stál za vraždou Litvinenka, Moskva odmietla vydať do Británie. V posledných voľbách ho zvolili do ruského parlamentu za nacionalistickú Liberálnodemo­kratickú stranu, takže má poslaneckú imunitu. Podľa niektorých informácií, ktoré prenikli z prostredia vyšetrovateľov do britských médií, bol objednávateľom Litvinenkovej vraždy priamo Kremeľ.

Litvinenko patril k najhlasnejším kritikom prezidenta Putina a ruskú tajnú službu obviňoval okrem iného aj z toho, že stála za útokmi na obytné domy v Moskve a v ďalších ruských mestách, pri ktorých v roku 1999 zahynulo vyše 300 ľudí. Ruská vláda z útokov obvinila čečenských separatistov a spustila krvavú ofenzívu v Čečensku.

debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy