Misia EULEX už pôsobí v Kosove

09.12.2008 11:11
EULEX
Anti - EULEX graffiti v Prištine. Autor:

Nová misia Európskej únie s názvom EULEX, ktorá má prevziať správu Kosova od OSN, začína svoju činnosť. S odvolaním sa na hovorcu misie Victora Reutera to oznámila agentúra AFP.

Hovorca sa vyjadril, že pracovníci EULEX sa rozmiestňujú hlavne na severe Kosova, obývanom prevažne Srbmi. „Idú na policajnú stanicu, súdy a na hranicu so Srbskom,“ povedal Reuter.

Misia EULEX má viac ako 2 tisíc pracovníkov – policajtov, sudcov, colníkov a odborníkov v oblasti štátnej správy – vyslaných z krajín EÚ. Ich cieľom je napomáhať rozvoju demokracie, udržaniu stability a odstránení organizovaného zločinu. Postupne má prevziať väčšinu právomocí od doterajšej misie OSN (UNMIK).

Na prevzatí správy nad Kosovom sa EÚ dohodla tento rok potom, čo táto bývalá juhosrbská provincia vyhlásila samostatnosť. Začiatok činnosti EULEX niekoľkokrát odložili, najprv kvôli nesúhlasu Srbska, neskôr kvôli námietkam Kosova. Odpor Prištiny a veľkej časti albánskych obyvateľov Kosova pretrváva. Naposledy proti misii EÚ demonštrovali v Prištine začiatkom decembra tisícky kosovských Albáncov.

Kosovská vláda sa obáva najmä faktu, že v krajine budú naďalej spolupôsobiť s EÚ tiež doterajšie misie UNMIK, aj keď len v značne obmedzenej podobe. Súbežná činnosť oboch misií môže údajne predznamenať odtrhnutie územia obývaného Srbmi v Kosove.

Kosovo od vyhlásenia nezávislosti tento rok vo februári uznalo zhruba 50 zo 192 členských štátov OSN, medzi nimi USA a väčšina krajín EÚ.

Srbsko, podporované Ruskom, je proti nezávislosti a považuje Kosovo stále za svoju južnú provinciu. S misiou EÚ v Kosove Belehrad súhlasil len za podmienok, že bude mať neutrálny štatút a jej fungovanie schváli Rada bezpečnosti OSN.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku