Albánci vyhnali z funkcií bývalých komunistických agentov

Albánsky parlament prijal zákon, na základe ktorého budú musieť z verejných funkcií odísť všetci ľudia spojení z bývalou komunistickou tajnou službou. Stalo sa tak aj napriek kritike zo strany opozičných strán a obavám medzinárodného spoločenstva.

23.12.2008 07:13
debata

Poslanci hlasovali za zákon v pomere 74:2, jeden poslanec sa zdržal hlasovania. Zostávajúcich 63 členov 140-miestneho parlamentu hlasovanie bojkotovalo. Premiér Sali Berisha uviedol, že Albánsko sa potrebuje „očistiť od komunistickej kalamity“.

Zákon sa týka všetkých bývalých príslušníkov a spolupracovníkov tajnej polície Sigurimi v čase od novembra 1944, keď bola krajina oslobodená od nacistických okupantov, až do pádu komunizmu v decembri 1990. Opozičná socialistická strana a ďalšie menšie strany hlasovanie bojkotovali s tým, že sa obávajú zneužívania zákona demokratickou stranou prezidenta Berishu proti svojim politickým oponentom.

Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) naliehala na odloženie rokovania o zákone. „Zákon má vážne ústavné a politické dôsledky, jeho odloženie by umožnilo širšie rokovania a vítaná by bola aj verejná diskusia,“ uviedol vo svojom vyhlásení Úrad pre demokratické inštitúcie a ľudské práva OBSE. Podobný postoj k zákonu majú aj Veľká Británia a Spojené štáty americké.

debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy