V Číne odsúdili aktivistu za demokraciu na šesť rokov

Na šesť rokov väzenia odsúdili v Číne 65-ročného veteránskeho aktivistu za demokraciu, ktorý sa pokúšal v krajine propagovať opozičnú stranu, uviedla skupina na ochranu ľudských práv. Rozsudok vyniesol súd v prosperujúcom meste Chang-čou, vo východnej provincii Če-ťiang. Wanga Rung-čchinga uznali vinným z rozvracania štátnej moci organizovaním zakázanej Čínskej demokratickej strany. Wanga zatkli v júni, dva mesiace pred olympijskými hrami v Pekingu. Jeho brat znenie rozsudku potvrdil.

08.01.2009 10:49

Veteránskeho aktivistu opakovane zastrašovali a zatýkali počas rokov jeho aktívnej činnosti, ktorá sa začala koncom 70. rokov, keď skončila tvrdá maoistická éra a niektorí ľudia začali volať po demokracii. V roku 1999 ho zadržali na dva mesiace. Čínsku demokratickú stranu založili v roku 1998 disidenti, komunistická strana však po šiestich mesiacoch proti nej zasiahla.

V Číne je povolených niekoľko oficiálne uznaných alternatívnych strán, ktoré však plnia skôr poradnú funkciu a nie sú konkurenciou komunistickej strany. Wang sa naďalej zúčastňoval na aktivitách strany a bol jej lídrom v provincii Če-ťiang. Podľa súdu uverejňoval články na zahraničných webových stránkach, v ktorých útočil na vládu a pokúsil sa tiež zorganizovať prvé plenárne zasadnutie strany pred olympijskými hrami.

Wang na súde nebol v najlepšom psychickom rozpoložení, uviedol jeho kolega, podľa ktorého proces trval len 15 minút.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
debata chyba