Merkelová: Obama musí v otázke štítu zapojiť aj Rusko

Nemecká kancelárka Angela Merkelová považuje za nevyhnutné, aby Rusko bolo zapojené do amerického protiraketového štítu. Merkelová na to poukázala v rozhovore pre televíznu stanicu ARD pri príležitosti inaugurácie nového amerického prezidenta Baracka Obamu. Časti systému protiraketovej obrany chcú Spojené štáty vybudovať v Česku a Poľsku. Rusko tento projekt dlhodobo odmieta.

20.01.2009 16:20
Merkelová Foto:
Nemecká kancelárka Angela Merkelová

Merkelová od Obamu očakáva ľahšiu spoluprácu v medzinárodných otázkach. S Obamovou návštevou Nemecka sa počíta 3. apríla, keď bude na summite NATO vo francúzskom Štrasburgu a nemeckom Baden-Badene.

Šéfka nemeckej vlády verí v zlepšenie vzťahov medzi Ruskom a USA. V tejto súvislosti uviedla možnosť určitého zapojenia Ruska do systému americkej protiraketovej obrany. „Existovalo ďalekosiahle zblíženie aj v otázke, že bude Rusko zapojené do tohto raketového dáždnika. Ja to považujem za potrebné, to budem stále zdôrazňovať,“ vyhlásila Merkelová.

Washington na jeseň minulého roka Moskvu prizval k spolupráci v systéme protiraketovej obrany. Obama súčasný projekt podporil, ale povedal, že kvôli nemu nemožno uberať prostriedky pre iné priority, kým nebude dokázaná jeho efektivita.

Šéfka nemeckej vlády tiež vyslovila želanie, aby Obama so svojím ruským kolegom Dmitrijom Medvedevom hovoril o možnostiach ďalšieho odzbrojovania. Za Bushovej éry podľa nej boli vzťahy s Ruskom „ambivalentné“, existovali však aj „fázy dobrej spolupráce“, napríklad pri spoločnom presadení rezolúcie Bezpečnostnej rady k iránskemu jadrovému programu. Merkelová ďalej okrem iného uvítala Obamovo oznámenie, že povedie rozhovory s Iránom o jeho jadrovom programe. „Každopádne verím, že by sa to malo skúsiť,“ podotkla.

Nemecká kancelárka, ktorá tento rok bude musieť svoj post obhájiť v októbrových parlamentných voľbách, od nového amerického prezidenta vo všeobecnej rovine očakáva, že spolupráca bude založená na vzájomnom vypočutí sa a že Washington bude svoje rozhodnutia robiť s vedomím, že jedna krajina nemôže problémy celého sveta riešiť sama.

K súčasnej hospodárskej kríze Merkelová poznamenala, že USA musia ako najväčšia svetová ekonomika obetovať časť svojej suverenity a pristúpiť na medzinárodné pravidlá pre finančné trhy.

Nemecká tlač do Obamu nevkladá priveľké nádeje

Nemecká tlač príliš veľké očakávania spojené s nástupom Obamu skôr tlmí. Konzervatívno-liberálny Frankfurter Allgemeine Zeitung vo svojom ekonomicky ladenom komentári upozorňuje, že okolnosti Obamovho nástupu do prezidentského úradu mohli byť vzhľadom na hospodársku krízu len ťažko ešte zložitejšie. Kritizuje pritom Obamovo poňatie boja proti ekonomickej recesii. „Keby britský ekonóm John Maynard Keynes nebol už viac ako šesťdesiat rokov po smrti, mohol by si človek myslieť, že načrtol americký balíček pre konjunktúru,“ poznamenal denník.

Keynesiánske recepty, ktoré boli vyvinuté pod dojmom svetovej hospodárskej krízy 30. rokov, však podľa komentátora v praxi väčšinou nemávajú očakávaný účinok. Ak chce Obama skutočne pomôcť, mal by sa koncentrovať na znižovanie daní, podotkli noviny.

Pred priveľkým optimizmom varuje v redakčnom úvodníku aj ľavicovo orientovaný Frankfurter Rundschau. „Aj keby sa mu podarilo niečo krajne nepravdepodobné, že Obama dostane USA z pasce dlhov a ich ekonomickej degradácie, nebolo by to nič viac, ako obnovenie stavu, ktorý Američania už dobre poznajú,“ píše denník.

„Utorková prísaha bude najväčším výstupom Baracka Obamu a ním aj zostane,“ pokračuje. Spojené štáty však vraj v Obamovi majú „jedného z najinteligen­tnejších, najbdelejších a najkomunikatív­nejších prezidentov vo svojich dejinách“. Frankfurter Rundschau však dodáva, že Obama vo svete bude mať málo partnerov, ktorí disponujú „porovnateľnou mentálnou a emocionálnou vnímavosťou“.

„Medzinárodne máme málo dôvodov dúfať v Obamu,“ dodávajú noviny. Napríklad od Nemecka sa bude žiadať, aby sa silnejšie angažovalo v Afganistane, upozorňujú.

Merkelová v rozhovre odmietla ďalšie posilňovanie vojenskej prítomnosti Nemecka. „My sme svoje rozhodnutie neurobili na základe toho, kto je práve prezidentom, ale na základe našich možností a schopností,“ povedala kancelárka.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
debata chyba