Chcete vidieť pápeža? V septembri príde do Česka

Pápež Benedikt XVI. príde do Česka v druhej polovici septembra tohto roku. Prisľúbil to českým a moravským biskupom, ktorí predpokladajú, že návšteva potrvá dva až tri dni. Vatikán zatiaľ termín oficiálne nepotvrdil. O vývoji príprav predpokladanej návštevy zoznámil biskupov apoštolský nuncius v ČR Diego Causero, povedal na tlačovej konferencii olomoucký arcibiskup Jan Graubner.

21.01.2009 18:55
Pápež Benedikt XVI. Foto:
Pápež Benedikt XVI.

Biskupi od utorka dva dni rokujú v kapucínskom kláštore na Loretánskom námestí v Prahe. V súčasnosti sa o konkrétnom dátume návštevy najvyššieho predstaviteľa katolíckej cirkvi stále rokuje v diplomatických kruhoch. „Dnes sme prebrali základné organizačné veci a označili sme pražského pomocného biskupa Václava Malého za hlavného koordinátora aktivít, ktorý má za úlohu zostaviť tím ľudí,“ uviedol Graubner.

Podľa Graubnera by mal pápež zavítať do Prahy, kde by sa mal stretnúť s prezidentom Václavom Klausom a navštíviť katedrálu sv. Víta. Biskupi navrhujú ďalšie väčšie stretnutia s veriacimi na Morave. Konkrétny program však zatiaľ nie je známy, pretože ho vraj musia odsúhlasiť vatikánske bezpečnostné zložky.

Ako potvrdil na začiatku januára český veľvyslanec vo Vatikáne Pavel Vošalík, pápež mal v týchto týždňoch poslať Klausovi list s odpoveďou na jeho pozvanie. Konkrétny termín ale podľa Vošalíka zrejme ešte obsahovať nebude. Podľa papežského protokolu vraj oznamujú vatikánske úrady zahraničné cesty najskôr šesť mesiacov pred ich uskutočnením.

Pápež zatiaľ na tento rok oznámil dve oficiálne zahraničné cesty, do Izraela a do Afriky, na ktoré sa v tejto chvíli vo Vatikáne intenzívne pripravujú. O septembrovej návšteve Česka sa v domácich médiách špekuluje už niekoľko týždňov.

Poľsko, rodisko svojho predchodcu, navštívil Benedikt XVI. v máji 2006, ten istý rok v septembri prišiel do svojho rodiska – Bavorska. Vlani v septembri bol v Rakúsku. Benedikt XVI., vlastným menom Joseph Ratzinger, pochádza z Nemecka. Pápežom sa stal 19. apríla 2005. V úrade nahradil Jána Pavla II., Ktorý bol pápežom od roku 1978. Jan Pavol II. navštívil Českú republiku trikrát, naposledy v roku 1997.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
debata chyba