Vyšetrovateľ OSN: Izrael v Gaze páchal vojnové zločiny

Vyšetrovateľ OSN Richard Falk tvrdí, že existujú dôkazy o vojnových zločinoch Izraela počas 22-dňovej ofenzívy jeho armády v pásme Gazy. Preto je potrebné, aby sa v tejto súvislosti ukskutočnilo nezávislé vyšetrovanie.

22.01.2009 20:36
Izrael, Gaza, civilisti Foto:
ilustračné foto

Osobitný spravodajca OSN pre ľudské práva na Západnom brehu Jordánu a v Pásme Gazy tvrdí, že mentálna ujma, ktorú civilisti počas izraelského útoku utrpeli bola taká veľká, že ako obete možno chápať všetkých obyvateľov dotknutého územia. Izrael podľa Falkovych slov nepreukázal žiadnu snahu, aby umožnil civilistom uniknúť z prostredia, kde prebiehali boje. Zdôrazňuje, že sa tak malo stať aspoň v prípade detí, postihnutých a chorých ľudí.

„Uzavrieť ľudí do vojnovej zóny je niečo, čo evokuje najhoršie spomienky z varšavského geta,“ hovorí vyšetrovateľ OSN poukazujúc za zločiny nacistického Nemecka počas II. svetovej vojny. Falk odsudzuje izrealskú ofenzívu aj napriek tomu, že on sám je žid. „Z pohľadu charty OSN a medzinárodného práva nemal Izrael právo na vyhlásenia, že ide o jeho sebaobranu,“ tvrdí.

Útok na Gazu si vyžiadal životy približne 1300 Palestínčanov, z toho minimálne polovicu civilistov a takmer 450 detí. Asi 5000 ľudí bolo zranených. Izrael počas ofenzívy stratil 10 vojakov a troch civilistov. V médiách sa tiež objavilo viacero informácií, že izraelskí vojaci používali počas útokov tzv. biely fosfor. Podľa medzinárodného práva je zakázané požívať túto chemickú látku na útok na tie ciele, kde je vyššia koncentrácia civilistov. Iz­raelská armáda sa k požívaniu kontroverzného bojového prostriedku odmietla vyjadriť, jej hovorca však pripustil, že v tejto súvislosti sa začne vyšetrovanie.

Hamas odškodní obete

Vedenie radikálneho palestínskeho hnutia Hamás vo štvrtok oznámilo, že zaplatí odškodné vo výške 1000 eur každej z rodín, ktorá prišla o blízkeho človeka, a 4000 eur za každý dom zničený počas izraelskej ofenzívy v Pásme Gazy. Kompenzácie zahŕňajú aj 500 eur za každú zranenú osobu a 2 tisíc eur pre rodiny, ktorých domy boli poškodené, informoval hovorca hnutia Táhir an-Núnu. Palestínske úrady uviedli, že počas útokov bolo zničených 4-tisíc domov a poškodených až okolo 17-tisíc.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
debata chyba