Islanďanov trápi kríza, nie lesbická Svätá Johanna

02.02.2009 09:28
Johanna Sigurdardottir, islandská premiérka
Johanna Sigurdardottir, islandská premiérka. Autor:

Minn tími mun koma! To vyhlásila v roku 1994 Johanna Sigurdardottir, keď sa jej nepodarilo stať sa predsedníčkou Sociálnodemokratickej strany. Po islandsky to znamená – Môj čas príde.

Fráza sa za 15 rokov stala bežnou súčasťou islandského jazyka. A Sigurdardottir sa teraz ako Terminátor, ktorý sľúbil, že sa vráti, dostáva na najvyššie politické priečky. Nová islandská premiérka bude prvý človek v histórii, ktorý sa otvorene hlási k homosexuálnej orientácii a zároveň povedie vládu.

Islanďania však najmä dúfajú, že ich zachráni pre dosahom hospodárskej krízy, ktorá položila konzervatívnu vládu Geira Haardeho. Jej rodinný život ich príliš nezaujíma. Na ostrove, kde žije okolo 320-tisíc obyvateľov, aj tak každý každého pozná a tajomstvá tam príliš dlho nevydržia. Johanna Sigurdardottir (66) sa ničím nechváli, ale ani nič neskrýva. Nová islandská premiérka žije už šesť rokov v registrovanom partnerstve s Joninou Leosdottir. Tá je spisovateľkou a novinárkou a je o desať rokov mladšia. Keď druhý najpredávanejší islandský denník Morgenbladid predstavoval Sigurdardottir, ani nespomenul, že je lesbička. „Jej rodinný život tu vôbec nie je témou diskusií,“ citoval britský denník The Times Silju Bara Omarsdottir, politologičku z Islandskej univerzity.

Partneri rovnakého pohlavie môžu podľa islandských zákonov uzatvárať už 13 rokov registrované zväzky, ktoré majú rovnakú právnu moc ako manželstvo. Od roku 2006 majú tiež právo adoptovať deti a lesbičky môžu požiadať o umelé oplodnenie.

Sigurdardottir je známa aj pod prezývkou Svätá Johanna. O deti sa však už postarala. Ešte ako letuška bola vydatá za islandského bankára. Z manželstva má dvoch synov a už je aj šesťnásobnou babkou. Podľa The Times nikdy neposkytla rozhovor o svojom súkromnom živote. O to viac však bola aktívna politicky. Do parlamentu sa po prvý raz dostala v roku 1978, bola aj ministerkou pre sociálne veci a v prieskumoch verejnej mienky poráža v miere popularity svoji protivníkov aj kolegov.

Ako sociálna demokratka sformuje Sigurdardottir vládu s ľavicou stranou Zelených. Už na jar sa budú v krajine konať predčasné voľby. Ak nová predsedníčka vlády aspoň trocha zastaví hospodárky pokles, má šance, že sa do premiérskeho kresla vráti aj po hlasovaní. Islanďania chcú s novou tvárou veriť v zmenu.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku