Island chce viac euro ako hviezdičku

Ešte pred rokom boli vo svojej izolácii najšťastnejšími Európanmi. Kríza však všetko mení. Vzdialení ostrovania začínajú pokukovať po záchrane v náručí Európskej únie. Ich náhly záujem Brusel zaskočil.

08.02.2009 15:00
island, protest Foto:
Ilustračné foto.
debata

„Island je jednou z najstarších demokracií na svete a jeho strategické a ekonomické postavenie bude pre Európsku úniu prínosom,“ povedal európsky komisár pre rozširovanie Olli Rehn pre britský Guardian. Krajinu, ktorá má nepretržite fungujúci parlament od roku 930, si vraj vie v únii predstaviť už v roku 2011. Predseda Európskeho parlamentu Hans-Gert Pöttering však oponuje: „Teraz nie je vhodný čas na rozširovanie,“ spochybnil Rehnove slová.

Island diskutuje
Islanďania tak majú o čom premýšľať. „O členstve v únii sa zatiaľ iba špekuluje,“ povedal pre Pravdu Eiríkur Bergmann Einarsson, riaditeľ Centra pre európske štúdie na islandskej Bifröstskej univerzite. „Na Islande sa však naozaj búrlivo diskutuje o možnom členstve, najmä z menových dôvodov. Islandská koruna nedokáže prežiť a mnohí vidia euro ako záchranu.“
Finančná kríza, ktorá pochováva islandskú korunu, bola aj príčinou pádu vlády. Pri moci je momentálne dočasný kabinet. „Koaličnú vládu tvoria sociálni demokrati, ktorí podporujú členstvo v únii, a Ľavicovo-zelená strana, ktorá je jednoznačne proti,“ vysvetľuje Bergmann. „Voľby sa budú konať v apríli a otázka podania prihlášky do únie v nich bude jednou z najhorúcejších tém,“ predpovedá.

Sociálni demokrati majú veľkú nádej na víťazstvo. Ak by v kresle predsedníčky vlády zostala Johanna Sigurdardottirová, ktorá sa pred týždňom stala prvou otvorene homosexuálnou premiérkou na svete, ostrov by mohol nabrať európsky kurz. „Vstup do únie a prijatie eura sú pre Island najlepšou voľbou,“ tvrdí premiérka.

„Postoj verejnosti na Islande dosť kolíše,“ opisuje stav Bergmann. „Posledných desať rokov majú v prieskumoch verejnej mienky tesnú prevahu zástancovia vstupu, no veľmi veľa bolo nerozhodnutých. Kríza zdvihla podporu vstupu až na osemdesiat percent, tá však teraz znovu klesá.“

Lákadlom je euro
Hlavným lákadlom pre Island nie je ani tak členstvo v únii ako vstup do eurozóny. Európska centrálna banka však v lete Reykjavíku odkázala, že jedno bez druhého možné nie je. Tým, že im ide o euro, sa Islanďania netaja. „Je to hlavný dôvod záujmu o vstup do únie,“ hovorí Bergmann. „Island potrebuje stabilnú menu. Nie sme schopní udržať korunu na globálnom trhu a väčšine ľudí je to tu jasné. Euro umožní islandskému obchodu znova žiť.“

Podľa Rehna by Island, ktorý je už členom Európskeho hospodárskeho priestoru, mohol veľmi rýchlo uzavrieť všetky prístupové kapitoly a vstúpiť do únie spolu s Chorvátskom už v roku 2011. Viacerí únijoví predstavitelia však naznačujú, že uvažovanie o novom členovi by mohlo poškodiť prijímanie Lisabonskej zmluvy.

Únava z rozširovania
„Island pritom môže do únie vstúpiť aj bez toho, aby únia zmluvu prijala,“ vysvetľuje Pamela Barnesová, expertka na európsku integráciu z britskej Lincolnskej univerzity. „Veď teraz platia zmluvy z Nice, ktorými sa prijímanie nových členov riadi. Väčším problémom je takzvaná »únava z rozširovania«. Okrem toho narastá pocit, že Bulharsko a Rumunsko sa nedostatočne vyrovnávajú s problémami, ktoré po vstupe sľubovali vyriešiť. Môže to vyústiť do nechuti prijať štát, ktorý má také ekonomické problémy ako Island teraz,“ hovorí pre Pravdu.

Islanďania by navyše vstupovali s požiadavkami. Boja sa o svoj rybársky priemysel. „Ľudia sa boja, že stratíme kontrolu nad svojimi vodami,“ hovorí Bergmann s tým, že Island by určite chcel výnimku. „História ukazuje, že ak by so vstupom Islandu súhlasili všetky členské krajiny a jediným problémom by zostal rybolov, dospelo by sa k dohode,“ myslí si však Barnesová.

debata chyba