Buď sa zmierime s jadrovým Iránom, alebo musíme zaútočiť, píše Haaretz

20.02.2009 12:56

Do leta budúceho ruku si Izrael musí vybrať jednu z troch možností: zmieriť sa s existenciou Iránu ako jadrovej mocnosti, zbombardovať jeho jadrové objekty alebo dosiahnuť medzinárodnú izoláciu režimu ajatolláhov. Napísal izraelský denník Haaretz.

Ide pritom podľa neho o prakticky nerealizovateľné varianty. V prípade snahy o dosiahnutie blokády Teheránu treba politicko-diplomatickú virtuóznosť. Bombardovanie sa môže skončiť medzinárodnou izoláciou samotného Izraela a veľkou vojnou. Ak sa zmierime s existenciou Iránu ako jadrovej veľmoci, riskujeme pomalé vyhasínanie židovského štátu v tieni strachu pred možným jadrovým úderom.

Od svojho vzniku Izrael ešte nestál pred takým osudovým rozhodnutím. Dá sa to vari prirovnať iba k rozhodovaniu, ktoré musel Izrael urobiť v 50. rokoch v súvislosti s vybudovaním tajného výskumného jadrového strediska v Dimone v Negevskej púšti. Vtedy o tom rozhodol Ben Gurion, podporovaný vtedy terajším prezidentom. Dnes sa však Peres musí rozhodnúť sám.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku