Naftogaz už zaplatil Gazpromu

05.03.2009 15:25, aktualizované: 17:02
Plyn
Ilustračné foto Autor:

Ruský plynárenský monopol Gazprom už dostal od ukrajinskej spoločnosti Naftogaz všetky peniaze za februárové dodávky plynu.

Podstatnú časť dlhu splatil Naftogaz v stredu. Cenový spor medzi Kyjevom a Moskvou viedol v januári k prerušeniu dodávok plynu do Európy cez Ukrajinu.

Ruský premiér Vladimír Putin vo štvrtok varoval, že Rusko odstaví Ukrajinu od plynu, ak Kyjev do soboty nesplatí svoje záväzky voči Moskve. Väčšina ruského plynu prechádzajúca Ukrajinou je pritom určená pre odberateľov v Európe. Putin varoval Ukrajinu deň po tom, ako maskovaní agenti ukrajinskej bezpečnostnej služby vtrhli do sídla štátnej firmy Naftogaz, vypočúvali vedúceho účtového oddelenia a prehľadávali rôzne dokumenty vrátane originálu zmluvy o dodávkach plynu s ruským Gazpromom. Zásah maskovaných agentov súvisel s kriminálnym vyšetrovaním, ktoré sa začalo tento týždeň pre údajnú spreneveru vo výške približne 482 mil. eur.

„Ak bude výsledkom tohto násilného aktu neuhradenie pohľadávok, bude to viesť k zastaveniu dodávok zo strany našich energetických prevádzkovateľov pre Ukrajinu a možno aj pre ďalších odberateľov v Európe,“ vyhlásil Putin. Naftogaz po tejto správe prisľúbil, že Rusku za svoj plyn zaplatí ešte „dnes“ (vo štvrtok). Za februárové dodávky plynu má zaplatiť do 7. marca. Vyšetrovanie v Naftogaze sa považuje za prejav politického boja medzi ukrajinským prezidentom Viktorom Juščenkom a premiérkou Júliou Tymošenkovou. Bezpečnostné sily kontroluje prezident a štátny podnik Naftogaz riadi vláda.

Januárová plynová kríza sa začala na Nový rok a trvala 22 dní. Rusko vtedy zastavilo dodávky plynu na Ukrajinu po tom, ako Ukrajina nevyrovnala svoje nedoplatky a nepristúpila na zvýšenie cien v roku 2009. Situácia sa vystupňovala o šesť dní neskôr, keď Moskva prerušila všetky dodávky na ukrajinské územie pre podozrenie, že Kyjev kradne plyn určený pre ostatných európskych odberateľov.

Krízu ukončil až podpis desaťročnej dohody z 19. januára. Bulharsko, ktoré v januári patrilo ku krajinám najhoršie postihnutým plynovou krízou, už v stredu uviedlo, že sa pripravuje na nové obmedzenie dodávok pre priemysel. „Nemáme dôvody myslieť si, že kríza je nevyhnutná, ale existuje problém a pripravujeme sa,“ povedal bulharský minister hospodárstva a energetiky Petar Dimitrov.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku