Kráľ vtipkárov ponížil britské námorníctvo

01.04.2009 10:36
Horace de Vere Cole
Horace de Vere Cole (vľavo) pózuje s falošným abesínskym cisárom. Autor:

Nachytal britskú admiralitu, dobehol radnicu v Cambridge a vystrelil si z desiatok ďalších ľudí. Kým pre bežného človeka je dňom kanadských žartíkov prvý apríl, britský aristokrat William Horace de Vere Cole im zasvätil celý život. Švagor neskoršieho britského premiéra Nevilla Chamberlaina sa preslávil ako výstredný vtipkár.

„Prvý apríl potrebuje svojho patróna a našťastie je voľba jednoduchá,“ napísal o Coleovi profesor angličtiny z Yale a autor knihy o moderných literárnych švindľoch Wes Davis pre New York Times.

Najznámejším výstrelkom Colea, ktorý žil na prelome devätnásteho a dvadsiateho storočia, bolo, keď oklamal britskú admiralitu. Krátko pred začiatkom prvej svetovej vojny sa Briti hrdili „neporaziteľnou“ bojovou loďou Dreadnought. Británia navyše v tom čase očakávala návštevu abesínskeho (etiópskeho cisára). Cole si rýchlo dal dve a dve dohromady.

Do podvodu zasvätil svojich priateľov – medzi nimi i spisovateľku Virginiu Woolfovú. Časť skupinky si začiernila tváre a obliekla sa do exotických šiat. Cole, podpísaný ako vysokopostavený pracovník ministerstva zahraničných vecí, poslal na loď telegram, aby sa pripravili na vzácnu návštevu. Cestou dokonca ešte presvedčil železničnú spoločnosť, aby pre abesínskeho cisára pripravila špeciálny vozeň, v ktorom budú jedlo servírovať v bielych rukavičkách.

Cole a jeho známi na lodi rozdali zopár vymyslených vyznamenaní a aby preukázali uznanie, vykrikovali vymyslené slová „bunga-bunga“. Na podvod sa prišlo až o niekoľko dní. Námorníctvo chcelo nechať Colea zatvoriť do väzenia, no jediným dôsledkom bolo, že počas návštevy skutočného abesínskeho cisára Menelika II. mu admiralita prehliadku lode odoprela.
Tento vtip bol len obmenou skoršieho žartu – keď sa mu podarilo presvedčiť radnicu mesta Cambridge, že na návštevu príde sultán Zanzibaru, ktorý sa v tom čase naozaj nachádzal v Anglicku.

Žart takmer vyšiel najavo, keď sa počas slávnostného privítania objavila žena, ktorá ako misionárka na Zanzibare pôsobila a chcela sa so sultánom pozdraviť. Cole, pôsobiaci ako sultánov príbuzný a tlmočník, vtedy vymyslel, že so sultánom môže hovoriť len žena, ktorá je súčasťou jeho háremu. Misionárka sa zľakla a na stretnutí už netrvala.

Horace de Vere Cole sa však špecializoval aj na drobnejšie žartíky. Rozdal napríklad lístky do divadla plešatým mužom. Po začiatku predstavenia si ľudia sediaci na balkóne mohli prečítať vulgárne slovo vytvorené z mozaiky lesknúcich sa plešín. Obľúbeným Coleho vtipom bolo prechádzať sa po meste so strukom kravského vemena trčiacim z nohavíc. Na pohoršenie ľudí reagoval ospravedlnením, vytiahol nožnice a struk, trčiaci z rázporku, odstrihol.

Nachytal i britského poslanca Olivera Lockera-Lampsona, ktorý sa hrdil tým, že žiadneho člena parlamentu nemožno zatknúť. Cole mu počas stretnutia nenápadne vložil do vrecka svoje hodinky a potom ho vyzval na bežecké preteky. Keď sa poslanec, netušiaci úskok, rozbehol, Cole naňho zavolal políciu a poslanca zatkli za krádež.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku