Adolf Hitler by mal 120 rokov. Bez hospodárskej krízy by nebol nikto

Mohol oslavovať narodeniny dvakrát. Adolf Hitler prišiel na svet pred 120 rokmi, 20. apríla 1889 v rakúskom Braunau am Inn. Tohto roku by si však pripomenul ešte jedno okrúhle výročie.

20.04.2009 10:02
Adolf Hitler Foto:
Už 12. septembra Hitler na zjazde svojej strany volal po odtrhnutí pohraničných oblastí. Dva týždne pred Mníchovskou dohodou.
debata

V októbri 1929, teda pred 80 rokmi, sa začala veľká hospodárska kríza. Chaos, bieda a ekonomický rozvrat znamenali, že z neveľmi významného politického krikľúňa sa stal vodca tretej ríše a jedna z najtemnejších postáv svetovej histórie, ktorá má na rukách krv desiatok miliónov obetí.

Dobré riešenie?

"Hitler potreboval hospodársky kolaps, aby Nemci dali dôveru jeho riešeniu krízy,“ povedal pre Pravdu historik Richard Overy. „Je dôležité predstaviť si šok, ktorý zažili Nemci s nástupom veľkej hospodárskej krízy. Ich krajina sa už niekoľko rokov ekonomicky zviechala, prijali ju do Spoločnosti národov a zrazu dostala úder, ktorý ju postihol ešte viac ako iných. Nemecku sa mocnosti ani nedovolili poriadne podieľať na riešení krízy. Dať šancu Hitlerovi zrazu vyzeralo pre Nemcov ako dobré riešenie,“ tvrdí expert na nacistické Nemecko z Exeterskej univerzity.

Nástup k moci

Národnosocialis­tická nemecká robotnícka strana získala vo voľbách v roku 1928 iba 2,6 percenta hlasov a 12 kresiel v parlamente – Reichstagu. O dva roky neskôr, už po vypuknutí krízy, dostala Hitlerova NSDAP 18,3 percenta hlasov a mala 107 poslancov. V júli 1932 to už bolo 230 miest v Reichstagu a nacistov volilo takmer 38 percent voličov.

"Počet hlasov pre NSDP rástol s tým, ako rástla nezamestnanosť. Zďaleka však neplatí, že za Hitlerom stáli práve nezamestnaní,“ upozorňuje Robert Gellately, autor knihy Lenin, Stalin a Hitler: Vek sociálnej katastrofy. "Ľudia, ktorí stratili prácu a tradične volili sociálnych demokratov, sa posunuli ďalej doľava a podporili komunistov. Ich nástup v čase hospodárskej krízy vystrašil strednú triedu, ktorá odskočila od tradičných strán. Priklonila sa k nacistom preto, lebo mala pocit, že Hitler bude chrániť súkromný majetok pred extrémnou ľavicou,“ povedal pre Pravdu historik z Floridskej štátnej univerzity.

Nijaká kríza, nijaký Hitler

Podľa viacerých expertov bola veľká hospodárska kríza takým dôležitým faktorom v Hitlerovej politickej kariére, že bez nej by sa vôbec k moci nedostal.

"Môžeme to povedať aj takto dramaticky: Nijaká kríza, nijaký Hitler,“ tvrdí Gellately. „Na jeho triumfe a vzniku tretej ríše nebolo nič predurčeného. Bez krízy by Hitler zostal len hlučným pravico-extrémistickým outsiderom,“ hovorí aj Overy.

Ian Kershaw, známy autor dvojdielnej Hitlerovej autobiografie, si dokonca myslí, že bez vtedajšieho globálneho ekonomického úpadku, by sa dejiny vyvíjal úplne ináč. "Hitler by sa pravdepodobne vytratil zo scény. V Nemecku existovali sily, ktoré mali rovnaké požiadavky ako on. Bez neho by však boli tempo a charakter politiky iné. Je nepravdepodobné, že by vývoj smeroval až k druhej svetovej vojne v roku 1939 a takému výraznému prenasledovaniu Židov, ktoré vyústilo až do takzvaného konečného riešenia,“ povedal pre Pravdu Kershaw, ktorý vyučuje na Sheffieldskej univerzite.

debata chyba