Británia hlási dva prípady prasacej chrípky, Praha preveruje troch ľudí

27.04.2009 18:28, aktualizované: 19:45
Prasacia chrípka
Ilustračné foto Autor: ,

Vo Veľkej Británii potvrdili dva prípady ochorenia prasacej chrípky. S odvolaním sa na britské zdravotnícke úrady to oznámila agentúra Reuters. Jeden prípad ochorenia v priebehu dňa ohlásili aj v Španielsku. V Spojených štátoch zase oznámili, že počet možných prípadov s týmto ochorením sa zvýšil z dvadsiatich na najmenej štyridsať.

V Česku preverujú prvé tri podozrivé prípady na prasaciu chrípku. Vo všetkých prípadoch ide o mužov, ktorí prileteli z Mexika, mali kašeľ a boli nachladnutí. Ministerstvo zdravotníctva pre šíriacu sa nákazu vo svete už zaviedlo niektoré opatrenia. Cestujúcich z Mexika a USA čakajú od pondelka na letisku kontroly, ktoré majú zamedziť šíreniu prasacej chrípky.

V Ruzyni budú visieť informačné cedule s príznakmi ochorenia. Každý, kto ich na sebe spozoruje, sa môže nechať priamo na letisku vyšetriť. V prípade pozitívneho nálezu bude prevezený do nemocnice.

Prví cestujúci z Mexika priletia priamym letom až 2. mája. Už tento pondelok o 14:00 však pristálo v Prahe lietadlo, ktorým mohli ľudia cestovať z Mexika s medzipristátím. Podľa hovorkyne Letiska Praha Mariky Janouškovej v čase príletu tohto spoja na letisku žiadne cedule ešte neboli. „Predpokladám, že v priebehu popoludnia budeme vedieť presne, kam máme cedule inštalovať,“ povedala Janoušková pre český portál iDnes.cz.

DISKUSIA: Bojíte sa prasacej chrípky?

„Boli sme na juhu Mexika v Cancune. Tam nás o tejto situácii nikto ani neinformoval. Ale neboli sme tam cez cestovnú kanceláriu. Všetky informácie sme sa dozvedeli vďaka internetu z českých serverov,“ popísal jeden z cestujúcich z Mexika. Podľa neho ani na letisku v Cancune, ani v Amsterdame, kde bolo medzipristátie, žiadne hygienické čí bezpečnostné opatrenia neboli. „Je však možné, že k niečomu takému ešte dôjde, Nikaragua a ďalšie štáty prijali určité hygienické opatrenia, ale v nedeľu večer tam nič také neprebiehalo,“ dodal cestovateľ.

Letov, ktorými by ľudia mohli lietať z Mexika s medzipristátím, je podľa hovorkyne letiska veľa. „My nie sme schopní dohliadať na to, ktorí cestujúci letia až z Mexika. To sú osobné informácie o cestujúcich, ktoré má k dispozícii len aerolinka,“ zdôvodnila Janoušková.

Ministerstvo zdravotníctva preto zvažuje vydávanie tzv. príletových kariet. Jednotliví cestujúci by napísali, odkiaľ prileteli, akým lietadlom, akým spojom, prípadne kde budú na českom území, a to len preto, aby sme v prípade, že by v lietadle bol niekto infikovaný, sa rýchlo a jednoducho zohnali kontakty.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
34,99
Perla farebné tulipány

Perla farebné tulipány

24,99
Perla červené ruže valentín

Perla červené ruže valentín

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk