Pápež navštívil oblasť postihnutú zemetrasením

Pápež Benedikt XVI. sa v utorok stretol s obyvateľmi talianskeho regiónu Abruzzo, ktorí prišli o domov a svojich blízkych pri nedávnom ničivom zemetrasení. Počas svojej prvej návštevy postihnutej oblasti vyzval zodpovedných, aby si spytovali svedomie po tom, ako vyšlo najavo, že mnohé z 296 obetí zahynuli pod troskami nedbanlivo postavených budov.

29.04.2009 07:09
debata

Okrem stanového mestečka si pápež prezrel aj tri najznámejšie symboly skazy po zemetrasení zo 6. apríla – zničenú dedinu Onna, poškodenú baziliku v meste L'Aquila a ruiny vysokoškolského internátu, ktorého zrútenie vyšetrujú ako trestný čin. Benedikt sa pri uvoľnených stretnutiach pomodlil s ľuďmi bez domova a odkázal im, aby nestrácali nádej pri obnove. Zároveň však vyjadril nutnosť „určitého vážneho sebaspytovania, aby v žiadnom momente nezlyhala zodpovednosť“.

„Ak sa to stane, L'Aquila, aj keď zranená, bude môcť opäť lietať,“ povedal v narážke na názov starobylého mesta, ktorý v preklade znamená orol. Pápež si mal pôvodne prezrieť postihnutú oblasť z vrtuľníka, Vatikán však plánovaný let zrušil pre zlé počasie.

debata chyba