Veľký zisk PVV je prekvapením. Politológovia posilnenie strany čakali, ale nie v takej výraznej podobe. PVV je tak bezpochyby víťazom volieb, napriek tomu, že skončila druhá. Prvé miesto obsadila kresťanskodemokratická CDA premiéra Jana Petera Balkenendeho s dvadsiatimi percentami. Síce tak získala štyri europoslanecké kreslá, znamená to pre ňu v porovnaní s predchádzajúci voľbami v roku 2004 viac ako štvorpercentnú stratu a prepad o tri kreslá.
DISKUSIA: Sú pre vás eurovoľby dôležité?
Ešte väčšie straty zaznamenala koaličná Strana práce (PvdA), ktorá sa prepadla z 23,6 percenta vo voľbách v roku 2004 na súčasných 12,2 percenta. To znamená, že prišla v porovnaní s predchádzajúcimi voľbami o štyri kreslá a po novom jej budú patriť len tri.
Ďaleko nižšia, ako ukazovali prvé odhady, bola volebná účasť. K volebným urnám prišlo 36,5 percenta registrovaných voličov, pričom odhad, ktorý zverejnila verejnoprávna televízia NOS, hovoril o 40-percentnej účasti. V predchádzajúcich voľbách do Európskeho parlamentu hlasovalo práve okolo 40 percent voličov.
Holanďania sú v Európskej únii výnimkou, pretože zverejňujú predbežné výsledky ešte pred uzatvorením všetkých volebných miestností v EÚ, čo bude až v nedeľu večer. To sa síce nepáči Európskej komisii, podľa kotrej takýto postup nie je legálny, ale Holanďania trvajú na svojom, že európska legislatíva hovorí o oficiálnych a nie priebežných výsledkoch.
„Požiadame Holandsko o vysvetlenie,“ uviedol Amadeu Altafaj Tario z tlačového odboru Európskej komisie. „Chceme vedieť, kto zverejnil túto informáciu, kedy a komu ju poskytol. Dáme zainteresovanej strane šancu na vysvetlenie ešte predtým, než pristúpime k rozhodnutiu,“ dodal s tým, že Haagu hrozí v krajnom prípade aj finančná pokuta.
V piatok sa eurovoľby konajú v Írsku a dvojdňové hlasovanie sa začína v Česku.