Vypreparovaní mŕtvi poučia i pohoršia

"Brutálne! Týždeň nebudem jesť!" naškriabal ktosi do kroniky výstavy Odhalené tajomstvá tela (Bodies revealed), ktorú možno od začiatku júna až do septembra vidieť v brnianskom obchodnom centre Olympia.

13.06.2009 05:00
človek, ľudské telo Foto:
Na tomto celotelovom plastináte okrem iného dobre vidieť rozmnožovací systém muža.
debata

To je však jedna z mála negatívnych reakcií. Ak sa návštevníci na niečo sťažujú, potom je to vysoká cena vstupného, prílišné teplo vo výstavných priestoroch a primálo exponátov. „Mala som trochu obavu, či to zvládnem, ale bolo to v pohode. Dokonca aj môj 12-ročný syn vydržal až do konca,“ pochvaľuje si zas bližšie nepodpísaná Naďa.

Takáto výstava špeciálnou technikou konzervovaných reálnych mŕtvych tiel sa v susednom Česku koná po druhý raz. Prvá bola v Prahe v lete 2007. V porovnaní so škandalóznou výstavou Svety tiel, ktorú je momentálne možné vidieť v Berlíne, a ktorú „preslávila“ vypreparovaná súložiaca dvojica v jednej z polôh z Kamasútry, nie je brnianske anatomické divadlo nijako zvlášť hororové. Teda pre človeka, ktorý je psychicky vyrovnaný s tým, čo uvidí. Návštevník prechádza jednotlivými galériami, privítajú ho vypreparované kosti, nasleduje oddelenie svalov, obehový, dýchací, rozmnožovací systém.

„Zastavte sa na chvíľu a rozmyslite si, či chcete vstúpiť aj do tejto galérie. Ukazuje štádiá fetálneho a embryonálneho vývoja. Všetky plody však zomreli v maternici následkom komplikácií počas tehotenstva,“ upozorňuje tabuľka a miestnosť možno obísť. Okrem celotelových ľudských preparátov nazývaných plastináty možno v sklených vitrínach vidieť aj jednotlivé orgány, niektoré napadnuté chorobami: maternicu s myómami, črevné vydutiny, nezhubný nádor žalúdka… Vedľa skleného boxu s pľúcami fajčiara a nefajčiara a pľúcnymi lalokmi napadnutými rakovinou je kôš pre návštevníkov na škatuľky od cigariet. Zatiaľ sú v ňom štyri poloprázdne a niekoľko kusoviek…

Autorom metódy anatomickej prípravy trvácneho preparátu nazývanej plastinácia je nemecký patológ Günther von Hagens (64). Ten v druhej polovici 70. rokov vyvinul metódu, ktorou sa mu podarilo zastaviť rozklad mŕtveho tela tým, že z neho odčerpá tekutiny a nahradí ich tekutým silikónovým kaučukom alebo živicou, ktoré neskôr stvrdnú. Výsledkom je pogumované tkanivo konzervované až na úroveň buniek. Konzervácia menších orgánov môže trvať týždeň, zatiaľ čo preparácia jedného celotelového plastinátu znamená aj 1 500 hodín práce. Polymérmi konzervované telá sú na dotyk suché, pevné alebo ohybné, v závislosti od zmesi použitých chemikálií.

Vyzerajú, akoby boli z umelej hmoty, tenké prierezy telom zas pripomínajú sklené platne. Prirodzene, ničoho nie je dovolené dotýkať sa. Pri vstupe na výstavu sa dočítate, že „exponáty boli spracované s dôstojnosťou a rešpektom, ktorý si zaslúžia“. Toto ubezpečenie súvisí s faktom, že vystavené telá patria Číňanom a údajne sa nepodarilo dokázať, že nešlo o obete popráv bez možnosti rozhodovať o ďalšom osude svojej telesnej schránky. Hagensov inštitút plastinácie v Nemecku však podľa všetkého eviduje tisíce dobrovoľníkov, ktorí mu po smrti odkázali svoje telo. „Takto sa budem sám sebe páčiť lepšie, akoby ma mali zožrať červy,“ zdôvodnil svoje rozhodnutie ešte počas života stať sa plastinovaným preparátom jeden z nich.

Vitríny s rozbalenými klbkami ciev a nervov, postavy stiahnuté z kože… Jedni tvrdia, že vystavovanie mŕtvych tiel je nemorálne, dokonca je porušením zákona o pohrebníctve, iným sa takáto „hodinka anatómie“ páči a považujú za svoje slobodné rozhodnutie, či výstavu tohto druhu navštívia, alebo nie. „Zanechala vo mne hlboké pocity, pred chvíľou som prestal piť a fajčiť,“ poznamenal odhodlane po česky píšuci „vraj Slovák“ niekde od Košíc. „…a nemôžete mi po skončení výstavy vrátiť tú škatuľku cameliek, čo som vhodil do nádobky?“

Kto je „Doktor Smrť?“

Rozporné reakcie vyvolávajúci nemecký patológ Günther von Hagens, ktorého prezývajú aj „Doktor Smrť“ sa paradoxne narodil s priezviskom, ktoré ho vôbec nevystihuje. Chlapík, ktorý sa na verejnosti neobjaví bez svojho typického čierneho klobúka na hlave, sa pôvodne volá Liebchen, čo v nemčine znamená miláčik. Cítil to tak aj sám, preto si ho pri prvej príležitosti, keď sa oženil s Corneliou von Hagensovou, zmenil. Jeho druhá, súčasná žena mu robí obchodnú manažérku.

Na svet prišiel v januári 1945 neďaleko Poznane, v tom čase Nemcami okupovanej časti Poľska. Zaujímavé je, že ako profesor patológie trpí hemofíliou, čo je ochorenie s rizikom nekontrolovaného krvácania už aj pri drobnej reznej rane. Keď mal šesť rokov, takmer zomrel, v nemocnici strávil jedenásť mesiacov a lekárska profesia v ňom zanechala hlboký dojem. „Dospel som k záveru, že telo musí byť veľmi, veľmi zaujímavé,“ povedal pre Chicago Tribune. Napriek vysokému riziku, ktoré so sebou prináša práca s ostrými predmetmi, dozrievalo v ňom rozhodnutie stať sa lekárom. Vo veku 14 rokov po prvý raz pitval teľa na strýkovej farme. Medicínu začal študovať na univerzite v Jene. Promoval na univerzite v Heidelbergu v roku 1975.

Už o dva roky vynašiel metódu konzervácie mŕtvych, ktorú nazýva plastinácia, a ktorú si dal aj patentovať. Prvá plastinácia celého tela sa mu podarila v roku 1990. V roku 1993 založil Inštitút pre plastináciu v Heidelbergu. O tri roky neskôr bol hosťujúcim profesorom Lekárskej univerzity Dalian v Číne a aj tam založil podobný inštitút. Preparátorské dielne má aj v kirgizskom Biškeku. Práve jeho aktivity v Číne sú zdrojom podozrení, že mnohé z vystavovaných plastinátov nie sú dobrovoľní darcovia svojich tiel, ale mučení čínski väzni, ktorých sa nikto nepýtal, či chcú byť po smrti vystavovaní. Prvá výstava celotelových plastinátov sa uskutočnila v Japonsku v roku 1995. Odvtedy jeho hororové anatomické divadlo videli milióny ľudí v rôznych krajinách a on sa stal milionárom. V roku 2002 prekročil ďalšiu hranicu, keď v Londýne verejne pitval človeka. Na pitvu bolo možné kúpiť si vstupenky a odvysielala ju aj televízia.

„Kritici mojich výstav akosi zabúdajú, že vedci a klerici zbierali a vystavovali ľudské relikvie už oddávna,“ tvrdí. „Obrovskú popularitu si v novšej dobe získal napríklad Ötzi, ktorého zachované telo z dávnych čias bolo objavené v ľadovci pri Hauslabjochu a médiá ho opisovali a fotografovali do najintímnejších detailov. Plastináty sú tiež vlastne len fosílie alebo múmie, len s tým rozdielom, že sú zakonzervované najmodernejšou technológiou.“ Von Hagens svoje telesné pozostatky odkázal svojmu inštitútu plastinácie. Údajne tak urobil aj Michael Jackson.

Výstava Bodies revealed je v brnianskom obchodnom centre Olympia otvorená každý deň od 10. do 20. h. Vstupné pre dospelých stojí počas pracovného dňa 300 Kč, cez víkendy a sviatky je ešte o 50 Kč drahšie. Deti, študenti a seniori majú zľavu.

" .{target:}":[http://moment.ref.megaloman.sk/…29/cl11.html]

Prečítajte si aj článok z obdobnej výstavy vo Viedni spred 10 rokov.

Tento celotelový plastinát s "rozviatymi...
 Takto vyzerá cievne zásobenie pľúc. Obehový...
+8Vypreparované cievy hornej končatiny.
debata chyba