Merkelová vyhrala, sociálnych demokratov už nepotrebuje

27.09.2009 18:30, aktualizované: 28.09.2009 09:55
Merkelová
Nemecká kancelárka Angela Merkelová oslavuje víťazstvo CDU v parlamentných voľbách. Autor:

Konečné oficiálne výsledky nedeľňajších parlamentných volieb v Nemecku potvrdili výhru kresťanských demokratov kancelárky Angely Merkelovej a debakel pre sociálnych demokratov. Merkelovej konzervatívny blok CDU / CSU 33,8 percenta hlasov, čo je podľa agentúry AFP jeho najhorší výsledok od roku 1949.

Liberáli z FDP získali 14,6 percenta, čo je naopak najviac z ich doterajšej existencie.
Sociálnodemokra­tická SPD utŕžila bezprecedentnú porážku od druhej svetovej vojny a z vládnej koalície odíde do opozície. Volilo ju len 23 percent Nemcov, kým pred štyrmi rokmi to bolo 34,2 percenta.

Výsledky podľa komentárov umožňujú Merkelovej, aby sa zbavila sociálnych demokratov a vytvorila pravicovú koaličnú vládu CDU/CSU a FDP. Tento zámer vyjadrila už v predvolebnej kampani.

„Veľká koalícia bola porazená nie preto, že zle pracovala, ale preto, že voliči nechceli nové obdobie vratkých kompromisov,“ napísal denník Bild.

Komentátori miestnych novín Die Welt, Frankfurter Allgemeine Zeitung a Spiegel zdôraňujú, že víťazstvo Merkelovej nie je vzhľadom na neuspokojivý výsledok svojej strany žiadnym triumfom a že úspech FDP dá liberálom v koalícii väčší vplyv, ako by si kresťanskí demokrati priali.

Merkelová: Môžeme oslavovať, ale nesmieme zabúdať na problémy krajiny

„V ťažkej situácii sa podarilo dospieť k tejto zmene vlády,“ tešila sa Merkelová vítaná aplausom spolustraníkov. „Môžeme oslavovať … ale nemožno zabudnúť, že naša krajina musí vyriešiť niekoľko problémov,“ pripomenula s tým, že Nemecko čelí svetovej ekonomickej kríze a mnohým hospodárskym problémom.

Sociálni demokrati porážku uznali. „Je to trpký deň pre SPD … je to horká porážka,“ priznal ich kancelárky kandidát a odchádzajúci minister zahraničia Frank-Walter Steinmeier.

SPD doteraz vládla s kresťanskými demokratmi v koalícii. Teraz by ju vo vláde mohla nahradiť liberálna FDP. Liberáli dosiahli najlepší výsledok v histórii.

CDU / CSU napriek výhre zaznamenala svoj druhý najhorší doterajší výsledok. Sklamala predovšetkým bavorská súčasť bloku, Kresťanskosociálna únia (CSU) zvyknutá na podporu väčšiny Bavorov. Teraz za ňu hlasovalo 41 percent obyvateľov najväčšej spolkovej krajiny – historické minimum. O katastrofálnej porážke sa pritom v CSU hovorilo už po krajinských voľbách vlani v septembri, kedy CSU volilo 43,4 percenta ľudí.

Šéf sociálnych demokretov Frank-Walter...
Šéf sociálnych demokretov Frank-Walter Steinmeier musel prehltnúť horkú slinu porážky. Autor: ČTK/AP

"CDU / CSU a FDP majú väčšinu v spolkovom sneme a môžu vytvoriť vládu. Výsledok (volieb pre SPD) je určite taký, že ho nemôžeme ignorovať, ale sľubujem, že … budeme opozícia, ktorá bude dbať na to, ako nová vláda koná, "povedal sociálny demokrat Steinmeier a sľúbil, že sa nebude vyhýbať zodpovednosti za zlý volebný výsledok.

Do Spolkového snemu by sa mala dostať ešte postkomunistická Ľavica, pre ktorú podľa odhadov hlasovalo 12 percent Nemcov, a Zelení s 10,6 percentami. Prvé oficiálne predbežné výsledky sa očakávajú až neskoro v noci.

V spolkových voľbách v roku 2005 získali CDU a sesterská CSU dohromady 35,2 percenta hlasov, SPD 34,2 percenta, FDP 9,8 percenta, Levice 8,7 percenta a Zelení 8,1 percenta.

Merkelovú zdržala dôchodkyňa

Angela Merkelová odvolila na Humboldtovej univerzite v centre Berlína. Do volebnej miestnosti do­razila v spoloč­nosti manžela Joachima Sauera. Usmievavá čelila smršti bleskov fotoaparátov, ktoré zaznamenávali každý jej krok a gesto. Za paravánom sa dlho nezdržala, prístup k volebnej urne jej ale na prvý pokus zatarasila dôchodkyňa opierajúca sa o pojazdné chodítko, ktorá prišla tiež plniť svoje občianske povinnosti.

Nemeckú kancelárku zdržala pri volebnej urne...
Nemeckú kancelárku zdržala pri volebnej urne dôchodkyňa. Autor: SITA, AP

Keď sa tak stalo, prišiel rad na šéfku CDU. „Pomalšie, pani Merkelová!“ kričali na kancelárku fotografi, keď pre nich vzácny okamih chcela rýchlo odbiť. Najmocnejšia žena planéty teda lístok vytiahla, poslušne s ním zapózovala na otvore urny a po niekoľkých sekundách ho do šedej schránky vhodila. Potom sa opäť obklopená fotografmi a kameramanmi vydala k limuzíne, do ktorej bez slova nastúpila.

Kancelárka Angela Merkelová s hlasovacími...
Nemeckú kancelárku Angelu Merkelovú zdržala pri...
+1Nemecká kancelárka Angela Merkelová oslavuje...
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku