Rusi sa zmýlili, Hitlerovu lebku nikdy nenašli. Umrel vôbec v bunkri?

, 28.09.2009 15:46
Hitlerova lebka
Fragment lebky s dierou po guľke, ktorá mala údajne patriť Adolfovi Hitlerovi. Autor:

Adolf Hitler sa nezastrelil vo svojom bunkri v Berlíne. Také sú najnovšie závery amerických vedcov, ktoré vychádzajú z výsledkov analýzy DNA. Tou skúmali fragmenty údajnej lebky nemeckého nacistického vodcu.

Dospeli k záveru, že jej časť viditeľne prevŕtaná guľkou, o ktorej sa po celé desaťročia tvrdilo, že patrí Hitlerovi, nie je dokonca ani mužská. Na základe výsledkov DNA zistili, že patrila žene, nie staršej ako 40-rokov.

Historici a vedci sa dlho domnievali, že lebečná kosť je nezvratným dôkazom toho, že vodca Tretej ríše po požití kyanidovej kapsule ukončil svoj život 30. apríla 1945, keď namieril hlaveň pištole proti sebe. Kusu lebky sa Rusi zmocnili o rok neskôr ako obsadili Berlín a následne ho na dlhé roky uložili v svojom archíve.

„Teraz už vieme, že lebka zodpovedá žene vo veku 20 až 40 rokov,“ povedal archeológ Nick Bellantoni z connecticutskej univerzity, ktorý dostal jedinečnú príležitosť nahliadnuť do Ruského štátneho archívu. „Je totiž príliš tenká. Mužské lebečné kosti sú omnoho robustnejšie. Zároveň miesta, na ktorých sa jednotlivé kosti spájajú predurčujú jej nositeľa na vek do štyridsať rokov,“ dodal. Hitler pritom oslávil v apríli 1945 už 56 rokov.

Bellantoni mal taktiež prístup k pohovke, na ktorej sa najvyšší nacistický pohlavár údajne aj s Braunovou zastrelil. „Videl som fotografiu, ktorú Rusi spravili pred koncom vojny v bunkri a rozloženie krvavých škvŕn presne zodpovedalo tým, na ktoré som sa pozeral. Je preto jasné, že ide o identický materiál,“ vysvetlil archeológ.

Patrí jej? Eva Braunová umrela ako 33-ročná a...
Patrí jej? Eva Braunová umrela ako 33-ročná a vek ženy, ktorej lebku Rusi našli, odhadli vedci do 40 rokov. Na spoločnej fotografii obeduje Braunová s Adolfom Hitlerom. Autor: ČTK/AP

Podľa svedkov zabalili telá Hitlera a Braunovej do deky a odniesli ich na záhradu neďaleko bunkra. Tu ich hodili do jamy, poliali benzínom a zapálili. V máji 1945 ruský forézny tím vykopal obhorené pozostatky, o ktorých sa domnieval, že patria Hitlerovi. Časť lebky chýbala, čo prisúdili ľudia z tímu výstrelu z tesnej blízkosti.

„Nevieme, či časť lebky patrí Eve Braunovej, alebo niekomu úplne neznámemu. Množstvo ľudí zomrelo v blízkosti berlínskeho bunkra a neexistuje žiadny relevantný dôkaz o tom, že by Braunová spáchala samovraždu,“ uzatvoril Bellantoni.

Najnovšie zistenie tak nahráva do karát priaznivcom konšpiračných teórií a je možné, že sa teraz pokúsia dokázať, že Hitler v bunkri vôbec neumrel.

Viac ako pol storočná povera o tom, že si aj so svojou ženou Evou Braunovou siahli na život, sa tak môže otriasť v základoch. Časť historikov už dávnejšie tvrdí, že obraz ‚führera‘, ktorý sa nechcel vzdať sovietom a radšej si vzal život sám, bol len nacistickou propagandou, ktorá mala glorifikovať jeho osobu.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
19,99
Flower box vintage srdce "M" červené ruže

Flower box vintage srdce "M" červené ruže

39,99
Sweet ružové pivónie s kamilkami

Sweet ružové pivónie s kamilkami

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk