Rajom pre dôchodcov je Rakúsko

Najväčším rajom pre dôchodcov na svete je vraj Rakúsko. Alpská republika skončila na prvom mieste v rebríčku najlepších "prístavov pre penzistov" na planéte, ktorý zostavil magazín Forbes. Poradie však bolo urobené s ohľadom na amerických seniorov a ich príjmy.

28.10.2009 16:47
dôchodca, dôchodok, oddych, les, prechádzka Foto:
Najkrajšiu starobu môžu dôchodcovia podľa magazínu Forbes prežiť v Rakúsku.
debata

Na druhej priečke sa umiestnilo Thajsko a bronz získalo Taliansko. Nasleduje Panama, Írsko, Austrália, Francúzsko, Malajzia, Španielsko a Kanada. Rakúsko ponúka podľa magazínu elegantnú architektúru či vážnu hudbu. Viedeň z rôznych hodnotení vychádza ako jedno z najlepších miest pre život na svete. Súkromné kliniky sú vraj špičkou a Alpy sú nádherné. Na Rakúsko sa dá pozerať ako na „lacnejšie Švajčiarsko“. Slabinou je trochu upätý život a chlad, uviedol Forbes.

Magazín napísal, že nesľubuje „raj za 30 dolárov na deň“, skôr naopak. Svoj rebríček zostavil podľa rôznych kritérií. Medzi ne patrí napríklad bezpečnosť, zdravotná starostlivosť či ústretovosť k dôchodcom.

„Žiadne miesto nie je perfektné. Niektoré krajiny sú na úrovni v niektorej oblasti, ale sú na tom zle v inej,“ uviedol Forbes. Podľa neho v Taliansku je skvelá kuchyňa, antické pamiatky, milí ľudia, výborné zdravotníctvo, nižšie životné náklady i príjemná klíma. Všetko však komplikuje všadeprítomná byrokracia.

Thajsko je vraj vhodné pre seniorov so skromnejším rozpočtom. Bývať sa dá v bungalove na pláži či v modernom Bangkoku. Zdravotná starostlivosť je dobrá a za rozumnú cenu, napísal Forbes. Mínusom sú nepredvídateľní politici. Panama má okrem slnka, zliav pre seniorov či kvalitných súkromných nemocníc i korupciu a zlodejov. V Írsku poteší dramatická príroda či nízke dane. Odrádza ťažko odhadnuteľný ekonomický vývoj. Austrália predstavuje prvotriedny život na nízke náklady, mínusom však sú nekonečne dlhé letá.

Francúzsko vraj ponúka hrozné jedlo a mestskú kultúru, ale inak je k dôchodcom ústretové. Všade sa dá dôjsť vlakom. Slabinou je byrokracia a to, že získanie pripojenia na internet môže zabrať týždne. Malajzia osloví exotikou a nízkymi nákladmi, odradí však rasovým napätím a infraštruktúrou. Španielsko priláka dobrou vybavenosťou, chutnou kuchyňou, históriou či flamencom. Stolovanie však trvá príliš dlho a večere začínajú dosť neskoro. Kanada presvedčí nádhernou prírodou i kvalitným životom v mestách, mínusom sú mrazivé zimy.

debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy