Briti platia Slovákom prídavky na deti

Ak pracujete v Británii a máte dieťa, na potomka môžete dostávať peniaze doma aj v zahraničí. Podľa štatistík využíva britské prídavky na deti 2 573 slovenských občanov. Spomedzi cudzincov sú na druhom mieste za Poliakmi, ktorých je až 37 941. Libry idú rodičovi na účet bez ohľadu na to, či dieťa žije v Británii alebo na Slovensku.

03.11.2009 08:47
debata

Britské prídavky sa nevypočítavajú mesačne, ale týždenne – za každých sedem dní 20 libier na prvé dieťa a 13,2 libry na každé ďalšie. V prepočte ide o 22,4 a 14,8 eura. Slováci dostávajú plnú sumu v prípade, že doma nežiadajú o finančnú podporu pre potomka. Ak vo vlasti poberajú prídavky, britské úrady im doplácajú rozdiel medzi slovenskou a tamojšou výškou sumy.

Slovenský rodič inkasuje britské peniaze pod podmienkou, že tam pracuje najmenej 12 mesiacov a odvádza dane. Od roku 2011 prestane fungovať prvé pravidlo, čo znamená, že počnúc získaním zamestnania v Británii, môže hneď požiadať o prídavky.

Ako dlho výhodne však bude tento sociálny systém existovať pre občanov Európskej únie, je trochu otázne. Opozičným konzervatívcom, ktorí pravdepodobne vyhrajú voľby, sa nepozdáva, akým spôsobom sa financujú rodiny zahraničných pracovníkov. „V časoch, keď čelíme kríze so štátnym dlhom a vládna politika boja proti detskej chudobe je zdrap papiera, premiér Gordon Brown pokračuje v posielaní peňazí daňových poplatníkov deťom, ktoré dokonca ani nežijú v Británii,“ pozastavil sa tieňový konzervatívny minister financií Philip Hammond.

Daňový a colný úrad obhajujú sociálne zabezpečenie cudzincov z EÚ zamestnaných v Británii: „Tieto platby predstavujú iba zlomok z celkových 7,5 milióna vyplácaných prídavkov na deti. Cieľom tohto systému je garantovať rovnaké práva voľného pohybu pracovnej sily v európskej hospodárskej zóne,“ uviedol úrad v stanovisku.

debata chyba