Niektorí experti sa domnievajú, že kuriózny úkaz mohla spôsobiť genetická porucha, ktorou samice medveďa okuliarnatého (Tremarctos ornatus) trpia. Nezdá sa však, že by išlo o závažné ochorenie a ich ošetrovatelia tvrdia, že sa majú skvelo a trápi ich jedine svrbenie. Napriek tomu už kontaktovali viacero zoologických záhrad po celom svete a požiadali ich o radu, ako sa vysporiadať s bizarnou chorobou.
Medvede, ktoré pochádzajú z Južnej Ameriky, bežne chráni pred okolitým prostredím hustá čierno-hnedá kožušina. Tú teraz na koži ‚nahradili‘ vyrážky a zápaly. Aj vďaka nim sa teraz stali lákadlom pre davy ľudí, ktoré do Lipska prúdia v snahe nenechať si ujsť pohľad na ‚vyzlečené‘ zvieratá. V takejto podobe s odkrytou zvrásnenou kožou ich totiž určite nikdy nevideli.
Vo voľnej prírode obývajú najmä oblasť pohoria Andy, preto sú často nazývané aj andské medvede. Označenie „okuliarnaté“ sa im ušlo vďaka svetlému sfarbeniu srsti v oblasti očí, ktoré pripomína rám okuliarov.

Pre ich prílišnú plachosť nevedia zoológovia presne odhadnúť ich počet. Uvádza sa, že ich po Zemi behá od dva a pol do dvadsať tisíc, odborníci sa zhodujú iba na tom, že sa ich počet znižuje. Môže za to človek, ktorý ich loví pre mäso. Farmári medvede strieľajú aj pre škody, ktoré im spôsobujú na poliach. Živia sa totiž ovocím.