Krvilačnú beštiu z neho spravil kultový oscarový film Stevena Spielberga Čeľuste. Podoba, v akej ho zachytil milovník podmorského sveta a fotograf Amos Nachoum ho však vykresľuje v úplne inom svetle. S partiou potápačov sa vydal k ostrovu Guadalupe ležiacom pri pobreží Portorika. Mala to byť len jedna z množstva výprav za žralokom bielym, ktoré absolvoval. Z vôd Karibiku sa ale tentokrát vynoril s naozajstným unikátom.
Nachoum sa vyžíva v stretnutiach ‚tvárou v tvár‘ so zvieracími predátormi planéty. Upútať dravca sa mu podarilo aj teraz. Zbadal ho v okamihu a namieril si to rovno k nemu. Postupne naberal rýchlosť a zastal tesne pred objektívom fotoaparátu. Pootvoril papuľu, v ktorej sa zaleskli takmer osem centimetrov dlhé trojuholníkové zuby. Namiesto smrtiaceho výrazu však vystrúhal úplne inú grimasu pripomínajúcu úsmev.

Potenciálnu korisť si zrejme prišiel obzrieť z blízka, keďže žraloky sú krátkozraké. Aj k napadnutiu človeka, podľa tvrdenia odborníkov, dochádza práve preto, že si ho zmýlia s podmorským živočíchom.
„Nie sú také, aké ich poznáme z Čeľustí. Nebezpečenstvo je len vo vašej mysli,“ vysvetlil pre britský portál Daily Mail svoju nebojácnosť 59-ročný nadšenec Nachoum.
Amatérovi zapózoval pri západe slnka
S podobným záberom vyhral pred rokom prestížnu súťaž Windland Smith Rice Awards amatérsky fotograf Bruce Yates. Neprežil však podobne nervydrásajúcu scénu ako Nachoum. Na Bahamách mu pred objektívom zapózoval pri západe slnka podstatne menší a menej nebezpečný žralok citrónový a dokonca, nebol s ním ani vo vode.
„Bol len niekoľko centimetrov od môjho fotoaparátu. Vo vode som ale nebol. Záber vznikol medzi ponormi, keď som sedel v zadnej časti lode. Desiatky žralokov tu medzi sebou zápasili o kúsky rýb. Strčil som ruku pod hladinu a narýchlo nacvakal množstvo záberov. Jeden z nich vyznel takto kuriózne,“ citoval pred rokom Yatesa Daily Mail. „Žralok sa však rozhodne neusmieval. Len zatváral ústa v momente, keď sa snažil utrhnúť si kúsok ryby,“ vysvetlil.
